Бритни Грајнер

Сподели со своите пријатели

Авионот со американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер слета рано утринава во САД, откако таа беше ослободена во размена на затвореници по речиси 10 месеци поминати во затвор во Русија. Loading… Во четвртокот беше објавено дека Грајнер била разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут. Размената се случила на аеродромотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русинот Виктор Бут, кој на вчерашната размена на затвореници беше разменет за американската кошаркарка Бритни Грајнер, е познат како „трговец на смртта“ чија животна приказна го инспирирала Холивуд. Loading… Озлогласениот шверцер на оружје со години им бегаше на американските власти, иако важеше за еден од најголемите непријатели на американската држава.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека размената на дилерот на оружје Виктор Бут за кошаркарката Бритни Грајнер не претставува пресвртница за ставање крај на кризата во односите меѓу Русија и САД и оцени дека односите сѐ уште се во „бедна состојба“. Loading… „Разговорите беа само за размена и веројатноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер е преместена во руски работен логор, неколку месеци откако беше уапсена во Русија поради наводно поседување масло од канабис. Loading… Рускиот суд минатиот месец ја одби жалбата против нејзината деветгодишна затворска казна. Белата куќа објави соопштение рано наутро во средата во кое го осудува потегот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот суд денеска почна да ја разгледува жалбата на американската кошаркарка Бритни Грајнер против деветгодишната затворска казна за поседување дрога. Loading… Кошаркарката на Феникс Меркјури и двократен олимписки шампион беше осудена на 4 август на девет години затвор за поседување и трговија со дрога, објави Бета. Грајнер учествува преку видеоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одбраната на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер, која беше осудена на девет години затвор во Русија, поднесе жалба на судската пресуда, изјави денеска адвокатката Марија Благоволина за Ројтерс. Loading… Грајнер, која играше за рускиот клуб, беше уапсена на московскиот аеродром на 17 февруари оваа година, откако во нејзиниот багаж билоПрочитај повеќе