Рускиот суд одлучува по жалбата на осудената американска кошаркарка

Сподели со своите пријатели

Рускиот суд денеска почна да ја разгледува жалбата на американската кошаркарка Бритни Грајнер против деветгодишната затворска казна за поседување дрога.

Loading...

Кошаркарката на Феникс Меркјури и двократен олимписки шампион беше осудена на 4 август на девет години затвор за поседување и трговија со дрога, објави Бета.

Грајнер учествува преку видео повик од неговиот затвор.

Таа беше уапсена на московскиот аеродром Шереметјево на 17 февруари, само неколку дена пред руската инвазија на Украина, откако во нејзиниот багаж беа пронајдени чаури со масло од хашиш.

Грејнер (31) се изјасни за виновна за време на судењето, но рече дека немала намера да изврши кривично дело.