Американската кошаркарка Бритни Грајнер префрлена во руски работен логор

Сподели со своите пријатели

Американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер е преместена во руски работен логор, неколку месеци откако беше уапсена во Русија поради наводно поседување масло од канабис.

Loading...

Рускиот суд минатиот месец ја одби жалбата против нејзината деветгодишна затворска казна. Белата куќа објави соопштение рано наутро во средата во кое го осудува потегот.

„Секоја минута што Бритни Грајнер треба да издржи во незаконски притвор во Русија е предолга минута“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во соопштението.

„Додека Управата продолжува неуморно да работи за нејзиното ослободување, претседателот ѝ нареди на администрацијата да ги убеди нејзините руски „заробувачи“ да го подобрат нејзиниот третман и условите на кои може да биде подложена за време на нејзиниот престој во казнената колонија“, се вели во соопштението.

„Американската влада е непоколеблива во својата посветеност на својата работа во име на Бритни и другите Американци притворени во Русија – вклучително и колегата незаконски затвореник Пол Вилан“, заклучи Жан-Пјер.

Грејнер ќе се соочи со тешки услови во логорот за принудна работа, а на нејзиното семејство ќе и биде тешко да стапи во контакт со неа или дури и да ја знае нејзината точна локација.

Таа беше во посета на Русија за да се натпреварува во вонсезоната на ВНБА во февруари кога руските власти открија масло од канабис во нејзиниот багаж. Веднаш била уапсена поради поседување, а подоцна и осудена на девет години затвор.

На 32-риот роденден на Гејнер минатиот месец, нејзините претставници објавија изјава во која се заблагодарија на нејзините поддржувачи.

Loading...

„Ви благодарам на сите што толку напорно се боревте да ме вратите дома“. Секоја поддршка и љубов дефинитивно ми помага“, рече Грајнер од затвор, според соопштението.

Американската влада влезе во преговори за размена на затвореници со Русија, но се чини дека нема значителен напредок.

Ребека Кофлер, авторка на „Прирачникот на Путин“, изјави за Фокс њуз дека тензичните односи поради руско-украинската војна влијаеле на преговорите.

„Ова е уште еден случај што покажува дека Американците не се безбедни во Русија, особено Руско-Американците, а особено сега кога односите меѓу Москва и Вашингтон се на најниско ниво, вклучувајќи ја и Студената војна“, рече таа минатиот месец.