болница

Сподели со своите пријатели

Кога малиот Домник Вејт е роден, на неговите родители лекарите им рекле дека нивното бебе има „темпирана бомба“ во главата. Сите се подготвувале за најлошото, но малиот борец, и покрај ретката состојба со која е роден успеал да преживее иако неговите родители во неколку моменти размислувале да ги исклучат апаратитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хенри Могер е Британец кој доживеал вистински хроро поради момент на невнимание – и тоа поради банана. Тој својата страшна исповест ја раскажал за „Гардијан“, а ние ви ја пренесуваме во целост: Беше тоа октомври 2012. година кога неколкумина гледавме фудбал во куќата на мојот пријател Џејмес во Лондон. ЗаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зголемен број интервенции за приближно 30 проценти, на дневна основа бележат лекарите од Итната медицинска помош во Куманово. Оттаму посочуваат дека промената на времето од претпладневните до попладневните часови негативно влијае врз здравјето на пациентите, особено врз хронично болните, но и врз работоспособната популација. Според доктор Милена Прокоповска од ИтнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 лица завршиле во болница откако јаделе месо од умрена крава. Дури 60 жители на едно село во Јужноафриканската Република итно минатиот четврток биле префрлени во болница, откако јаделе месо од крава која била убиена од отровна кобра, пишува Дејли мејл. 15 момчиња завршиле во болница откако силувалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колин Кели Александер (42) пред седум години доживеала тешка сообраќајна несреќа, по која лекарите едвај и го спасиле животот. Колин ја удрил камион додека со велосипед се враќала од работа. Коските на нозете и биле здробени, имала внатрешни крварења и тешки повреди на главата. Во само 48 часа по несреќатаПрочитај повеќе