Пронашле мртва крава и ја изеле, но набргу зажалиле

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 50 лица завршиле во болница откако јаделе месо од умрена крава.

Дури 60 жители на едно село во Јужноафриканската Република итно минатиот четврток биле префрлени во болница, откако јаделе месо од крава која била убиена од отровна кобра, пишува Дејли мејл.

15 момчиња завршиле во болница откако силувале магаре заразено со беснило

Loading...

Жртвите пријавиле симптоми кои вклучуваат пролив, повраќаењ, главоболки и грчеви во желудникот. Лекарите веруваат дека патат од последици на конзумирање на змиски отров кој останал во месото на кравата. Меѓу заболените има и 16 деца.

– Го молиме населението да престане да јаде месо од мртви животни кои ќе ги најдат, затоа што е опасно, изјавил портпаролот на Министерството за здравство.

Leave a Reply