Баварија

Сподели со своите пријатели

Премиерот на германската сојузна покраина Баварија и лидер на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Содер повика на предвремени избори во Германија, откако трите партии од владејачката коалиција, Социјалдемократската партија (СПД), Партијата на зелените и Слободната демократска партија (ФДП), претрпеа големи загуби на вчерашните избори за Европскиот парламент, јавува Танјуг, повикувајќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер се изјасни за поголема испорака на оружје за Украина, со цел да се зајакне позицијата на земјата во однос на Русија. Loading… Во исто време, првиот човек на владејачката ЦСУ смета дека паралелно треба да се бара и политичко решение. – Потребни сеПрочитај повеќе