Англија

man leaning while holding leather wallet

Сподели со своите пријатели

Англиски министри потврдија дека планираат да ја забранат употребата на мобилни телефони во училиштата. Loading… Објавија упатства за директорите, пренесува Гардијан. Упатствата им дозволуваат на училиштата различни начини да ја спроведат забраната, вклучувајќи опции кои се движат од учениците да ги остават мобилните телефони дома, да ги чуваат во шкафчињаПрочитај повеќе

The Shard Skyscraper in London, England

Сподели со своите пријатели

Новото истражување на непрофитната организација „Angling Trust“ откри дека 83 отсто од реките во Англија покажуваат знаци на значително загадување и дека тоа е резултат на земјоделскиот отпад и канализацијата. Loading… Стотици риболовци учествувале во студијата откако забележале високи нивоа на загадување и отпад во водите во кои ловат риба,Прочитај повеќе

a person wearing a mask and holding a knife

Сподели со своите пријатели

Таканаречените „ зомби ножеви“ и мачети ќе бидат забранети во Англија и Велс од септември, објави британската влада. Loading… Ова значи дека нивното поседување, продажба, производство или транспорт ќе биде забрането, со цел да се олесни загриженоста за порастот на криминалот со нож. Законот ќе биде претставен во парламентот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

15-годишен ученик кој го прифатил исламот планирал да изврши напад со нож и возило на музички фестивал на островот Вајт, беше кажано на судот. Loading… Осомничениот, чиј идентитет не е соопштен, е уапсен на денот на наводно планираниот напад, пишува Sky News. Обвинителите изјавија дека во неговиот ранец пронашле ножПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стефен Дејвис, 72-годишен жител на Њу Брајтон, утрото на 5 јануари во близина на реката Мерси, на устието на заливот Ливерпул, пронашол остатоци од огромно суштество исфрлено на песочниот брег. Loading… И покрај тоа што локалното население го нарекува ова необично суштество „џиновски вонземјанин“ или „Неси од Њу Брајтон“, ДејвисПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лекарите во Англија во среда го започнуваат својот најдолг последователен штрајк во седумдецениската историја на Британската национална здравствена служба (NHS). Loading… Помладите лекари, оние под нивото на консултант, ќе ја напуштат работата шест дена во голема ескалација на нивниот долгогодишен спор околу платите со владата на Велика Британија, пренесува АФП.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден 46-годишен маж почина на местото на настанот, додека неколку други се повредени, кога автомобил влета во толпа за време на насилството во англискиот град Шефилд, соопшти полицијата во Јужен Јоркшир. Loading… Службите за итни случаи биле повикани на колеџот блиску во областа Бурнгрив околу 14 часот во средата „поПрочитај повеќе

us a flag on pole under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Предвременото пензионирање во Англија се повеќе е резервирано за богатите, бидејќи помалку богатите се принудени да продолжат да работат за да врзат крај со крај или да го напуштат пазарот на труд поради лошо здравје, покажува истражувањето. Loading… Британскиот Институт за фискални студии (IFS) откри дека има значителна промена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Магионичар, детски аниматор и мормон Пол Меки (57) е осуден на 30 години затвор откако судот во Англија го екстрадирал од Тајланд поради силување на голем број малолетнички, од кои едната останала бремена. Loading… Меки, чие уметничко име било професор Паулос, беше осуден за 13 сексуални престапи и сексуално злоставувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брачна двојка од Есекс беше пронајдена мртва на нивните столчиња во нивниот дом од милион долари. Loading… Полицијата се сомнева дека се задушиле поради истекување на јаглерод моноксид. Стивен Бакстер (61) и неговата сопруга Керол (64) се верува дека се задушиле од смртоносните гасови додека се релаксирале на Велигден. АлармотПрочитај повеќе