ајкули

Dangerous shark with sharp teeth hunting in clean transparent water of vast blue ocean

Сподели со своите пријатели

Тестирањето на ајкулите во близина на брегот на Бразил покажа дека тие се позитивни на кокаин, а научниците стравуваат дека тоа ќе доведе до промена во нивното однесување. Loading… Морските биолози тестирале 13 ајкули земени од крајбрежните води во близина на Рио де Жанеиро и откриле дека сите тие имаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нападите на ајкули врз луѓето зачестија, а веста за уште една ги вознемири сите. Loading… Имено, повторно се случи напад на ајкула, овој пат во Тексас, а жртвата е жена која пливала во плиткото. Ненадејно ја нападнала ајкула. Како што пишува Дејли Мејл, нападот се случил на плажата на островотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тристан Тарнер од Јужна Австралија се најде во центарот на вниманието откако со голи раце фати ајкула и ја врати во океанот Loading… Неговите синови го снимија драматичниот настан, а видеото стана вирално. Децата за време на празниците по грешка уловиле ајкула Carcharhinus brachyurus. За да ја ослободи од куките,Прочитај повеќе

Dangerous shark with sharp teeth hunting in clean transparent water of vast blue ocean

Сподели со своите пријатели

Полицијата, пожарникарската агенција и персоналот на агенцијата за диви животни патролираат со чамци долж брегот на Персискиот залив на Флорида овој викенд и ги предупредуваат капачите за ајкули откако една жена и две тинејџерки беа повредени во два одвоени напади на ајкула во петокот. Loading… Неколку плажи во Флорида беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

19-годишна девојка била нападната од ајкула на популарна плажа додека била во вода до половината и се здобила со страшни повреди, но некако успеала да се спаси. Loading… Дамијана Хемфри минатиот месец била нападната од ајкула додека уживала во плиткото на плажата Галвестон во Тексас со својата снаа. Двете девојкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Големата бела ајкула е меѓу највпечатливите морски предатори, но витален дел од нивниот живот никогаш порано, до сега, не бил снимен. Loading… Се верува дека младенче од голема бела ајкула се родило за прв пат веднаш по нејзиното раѓање, според вестите на CBS. Со години, фотографот и видеограф на дивиПрочитај повеќе

Selective Photo of Gray Shark

Сподели со своите пријатели

Жена која пливала во близина на пристаништето во Сиднеј е тешко повредена во напад на ајкула и е пренесена во болница во стабилна состојба, соопштија денеска локалните власти. Loading… Службите за итни случаи синоќа биле повикани во приватна марина во заливот Елизабет и пронашле млада жена на 20-годишна возраст соПрочитај повеќе

Dangerous shark with sharp teeth hunting in clean transparent water of vast blue ocean

Сподели со своите пријатели

Американка во понеделникот била нападната и убиена од ајкула додека веслала во водите на Бахамите, соопшти локалната полиција. Loading… Неидентификуваната 44-годишна жртва од Бостон била нападната на околу еден километар од брегот на островот Њу Провиденс, каде што се наоѓа Насау, главниот град на Бахамите. Мажот кој бил со неаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патувањето со брод завршило трагично на Бахамите, со потонување на бродот и смрт на еден патник. Loading… Она што требало да биде чисто уживање се претвори во вистински хорор на патот до популарната туристичка дестинација – островот Сина лагуна. Инцидентот се случил во вторник на 14 ноември и се очекуваПрочитај повеќе

selective focus photography of shark

Сподели со своите пријатели

Полицијата во австралиската држава Јужна Австралија трага по телото на маж за кој се верува дека загинал во напад на ајкула. Loading… 55-годишникот сурфал во близина на плажата Гранит јужно од заливот Страјки на полуостровот Ејр во вторникот наутро по локално време кога очевидци пријавиле дека го виделе нападнат. ВластитеПрочитај повеќе