Соборен хеликоптер на мисијата на ОН, осум загинати

Сподели со своите пријатели

Осум членови на мировните сили на Обединетите нации, шест Пакистанци, еден Русин и еден Србин, загинаа кога нивниот хеликоптер се урна за време на мисијата во Демократска Република Конго, соопштија Обединетите нации и пакистанските власти на 29 март.

Loading...

Портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја потврди смртта и ја наведе националноста на сите осум жртви.

 

Руските војници бележат загуби, дел од нив се повлекуваат од Украина

 

Пакистанската армија соопшти дека хеликоптерот бил во извидничка мисија и дека сѐ уште не е утврдена точната причина за падот. Шест пакистански војници се меѓу загинатите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Пакистанскиот премиер Имран Кан изрази „длабоко чувство на шок и тага“, оддавајќи им почит на мировните напори на вооружените сили на земјата.

Конгоанските воени претставници соопштија дека бунтовниците М23 собориле хеликоптер. Но, групата ги отфрли обвинувањата, тврдејќи дека конгоанската армија е одговорна за несреќата.

Loading...

Мисијата за стабилизација на ОН во Конго претходно соопшти дека „изгубиле контакт“ со еден од нивните хеликоптери додека биле на извидувачка мисија во регионот Рутшуру во провинцијата Северен Киву, каде што конгоанските сили се борат против бунтовниците М23.

 

Британско разузнавање: Руските сили трпат загуби, се повлекуваат поради реорганизација

 

Хеликоптерот бил еден од двата што извршиле мисија на ОН, се наведува во соопштението на армијата на Конго, во кое се наведува дека хеликоптерот бил соборен на 28 март.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Мисијата на тимот во соборениот хеликоптер беше да го процени движењето на заедниците нападнати од бунтовниците со цел да се координира хуманитарната помош.

Конгоанската армија ја обвини Руанда дека го поддржува вооружениот бунт на истокот на земјата.

Кигали ги негира обвинувањата, а портпаролот на М23 Вили Нгома во видео порака рече дека движењето е исклучиво од Конго и не добило никаква помош од ниту една соседна земја.

Loading...

 

Зошто Абрамович глумеше миротворец по руската инвазија на Украина?

 

Портпаролот на гувернерот на Северен Киву во изјава на 28 март рече дека М23 „поддржан од одбранбените сили на Руанда (РДФ) извршил инвазија и напад на позиции“ на армијата претходната ноќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Во прилог на обвиненијата, генералот Силвен Екенге рече дека двајца војници од Руанда биле уапсени за време на нападот.

 Амбасадорот на Руанда во Конго рече дека двајца мажи биле уапсени пред повеќе од еден месец и дека не се споменувале војници.