Си Џинпинг планира патување надвор од Кина и средба со Бајден

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти планираат потенцијално патување на претседателот Си Џинпинг во Југоисточна Азија во ноември, каде што би можел да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

Loading...

Тоа би било прво патување на Си надвор од Кина од почетокот на пандемијата.

Тоа би вклучувало средба со американскиот претседател, пишува Волстрит журнал.

Тимот на Бајден долго време бараше средба во живо меѓу двајцата лидери со цел да се намалат тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг, кои неодамна беа влошени со посетата на Тајван на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, пренесе Хина, цитирана од Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

Нема детали за датумот и локацијата

Белата куќа продолжува да работи на организирање таков состанок, рече еден извор запознаен со ова прашање, додавајќи дека Бајден е отворен за средба на маргините на состанокот на Г-20 во Индонезија во ноември.

„Немаме детали за временската рамка и локацијата“, рече американскиот претставник.

Си и Бајден, исто така, разговараа за потенцијален состанок за време на повеќе од два часа телефонски разговор на 28 јули.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Судан му се заканува национална катастрофа поради поплави