РЕЦЕПТ: Вкусот на сезонскиот зеленчук – плескавици од тиквички

Сподели со своите пријатели

Пролетта и летото се делови од годината во кој имаме пристап до изобилство од најразновиден зеленчук.

Вкусно, здраво и достапно по многу поволни цени, зеленчукот може да биде дури и компонента на плескавиците, како одлична замена за меленото месо, доколку се одлучите за нешто поздрава верзија или сте вегетаријанец.

Loading...

Вкусен сладолед од јагода кој можете да го направите и дома

Во продолжение рецепт за плескавици од зелени тиквички.

Состојки:

500 гр рендани тиквички

200 гр сирење

100 гр брашно

ВКУСНО И ЗДРАВО: Плескавици од брокули и компири

2 јајца

Loading...

2-3 чешниња лук

сол, масло

Подготовка:

Крупно изренданитее тиквички оставете ги добро да се исцедат. Изматете ги јајцата, додадете брашно, сирење, а потоа додадете тиквички и ситно рендан лук.

СУПЕР ЗДРАВ ПОМФРИТ: Трикот е во подготовата, а подеднакво е вкусен!

Со лажица одвојувајте ја смесата и редете во тава со добро загреано масло. Пржете неколку минути, а потоа извадете ги плескавиците и ставајте ги на хартиена крпа за да се отстрани вишокот на маснотии.

На здравје!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *