Вкусен сладолед од јагода кој можете да го направите и дома

Сподели со своите пријатели

Ќе биде поубав од купениот, а се прави за само три часа!

Обожаваме јагоди затоа што нивното пристигнување значи дека пристигна пролетта, ведрите денови го наговестуваат летото, и веднаш бараме нешто за засладување и освежување!

Loading...

Ако исто така сакате јагоди, ќе бидете воодушевени од овој едноставен рецепт за домашен сладолед, а предлагаме и класична торта со бисквити, како и вкусни смути за добро утро.

ВКУСНО И ЗДРАВО: Плескавици од брокули и компири

Состојки:

Половина литар јогурт

300 грама свежи јагоди

Конзервирано кондензирано млеко

СУПЕР ЗДРАВ ПОМФРИТ: Трикот е во подготовата, а подеднакво е вкусен!

Подготовка:

Loading...

Исечете 200 грама јагоди во блендер додека смесата не се соедини како пире. Додадете јогурт и кондензирано млеко, а потоа остатокот од јагодите исечкајте го на парчиња. Промешајте и ставете во замрзнувач најмалку четири часа.

Ако не можете да најдете кондензирано млеко во продавницата, заменете го со шлаг, но само претходно изматете.

Сладоледот ќе биде подеднакво кремаст и вкусен!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *