РЕЦЕПТ: Тесто за мини крофни со само две состојки!

Сподели со своите пријатели

За време на карантинот, најмногу се свртувавме кон готвењето како најинтересна активност, а од овој период собравме голем број на одлични нови рецепти.

Loading...

Еден од нив е рецептот создаден од чиста досада кој вклучува само две состојки, а станува збор за подготовка на мини крофни, слатки што сите ги обожаваме.

РЕЦЕПТ: Вкусот на сезонскиот зеленчук – плескавици од тиквички

Жената што го измисли рецептот го сподели своето искуство на Твитер, а многумина решија да го испробаат.

Состојки:

– 140 грама брашно

– 190 гр јогурт

Вкусен сладолед од јагода кој можете да го направите и дома

Loading...

Забелешка:

Жената во рецептот користеше таканаречено самонараснувачко брашно, кое веројатно не е достапно на нашиот пазар, но ќе го добиете истиот ефект ако додадете обична лажичка прашок за печиво во обичното брашно.

Подготовка:

Соединете ги брашното и јогуртот, направете топчиња и пржете во масло.

ВКУСНО И ЗДРАВО: Плескавици од брокули и компири

Готовите крофни посипете ги со шеќер, покријте ги со чоколадо, разнобојни трошки или сервирајте со солени сосови по желба.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *