Помпео: За долготраен мир, барањата на Русија мора да се слушнат

Сподели со своите пријатели

Поранешниот директор на ЦИА и поранешен државен секретар на САД Мајк Помпео предложи да се земат предвид условите на Русија за да се постигне мир во Украина.

Loading...

„Треба да најдеме решение кое има две карактеристики. Прво, тоа треба да биде прифатливо за рускиот и украинскиот народ. Второ, треба да најдеме решение кое ќе биде трајно“, рече Помпео, критикувајќи ја актуелната американска администрација предводена од претседателот Џозеф Бајден, во политичкото шоу на Дејв Рубин.

Помпео истакна дека Америка има „способност да ја покаже својата моќ, а не војници, пилоти или морнари, и тоа може да го направи брзо и со значителни резултати“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кинескиот претседател свечено испратен од Москва

Тој изрази уверување дека украинскиот конфликт ќе заврши со компромис.

„Колку побрзо, толку подобро“, додаде тој.

Претходно, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија е подготвена да го разгледа секој сериозен предлог од Запад во врска со преговорите за Украина, но досега немало такви предлози.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.