Ова ќе бидат клучните боишта во битката за Донбас

Сподели со своите пријатели

Русија започна голема офанзива за Источна Украина, а тоа ги објавија и украинските власти завчера. Кремљ, исто така, изјави дека неговата главна цел е да го преземе регионот Донбас, откако не успеале во главниот град на Украина.

Loading...

Она што следува опишува како најголема битка во војната досега, а резултатот може да одлучи за војната. Скај њуз во својата најнова анализа направи мапа каде ќе се водат најважните битки.

Иако точниот тек на дејствување е невозможно да се знае, бидејќи никој не знае што е во главата на Владимир Путин, рускиот претседател барем сака да ги преземе одличните региони на Донецк и Луганск, кои се вообичаени како Донбас.

 

Ужасен факт: Околу 1.900 деца во Етиопија умреле од глад во изминатата година

 

Борбите во регионите се водат од 2014 година, а кога Русите ја нападнаа Украина, Путин ги призна двата сепаратистички региони како независни.

И Донецк и Луганск се области кои зборуваат мнозинство руски и бројни Руси ги сметаат за региони кои Москва би можела оправдано да ги заземе, како што направи со Крим.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Завчера, рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, рече дека руските сили „методично спроведуваат” планови за „ослободување” на Донецск и Луганск.

Она што не е познато е степенот до кој Путин е решен да ги окупира другите области на Украина каде што рускиот јазик е широко распространет.

Што се случуваше во последните 24 часа?

Во последните 24 часа, како што соопшти Украина, почнаа нападите долж повеќе од 480 километри фронтот во Донбас, руската војска продолжи да го блокира и гранатира стратешкиот пристанишен град Мариупол и да истрела проектили врз други градови.

 

САД и сојузниците испратија предупредување: Русија планира голем сајбер напад

 

Според украински и други извори, напади имало во Донбас во Доњецк, Луганск, Славјанск, Краматорск, Маринка, Кремина, Попасна, Авдиевка, Торецка, Вуледар и Мариупол.

Loading...

На други места, беа извршени напади во Hерсон (регион Hерсон), Александровка (регион Hерсон), Таврија (регион Hерсон), Миколаев (регион Миколаев) и Запорожје (регион Запорожје).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Некои од најжестоките борби се водат во Луганскиот град Кремина, северозападно од северен Доњецк, каде што украинските сили се повлекоа од градот во вторникот.

Битката кај Кремина е последна што се очекува во регионот, а исто така се предвидува дека Попасна и Рубижне ќе бидат клучни боишта во наредните денови и недели.

 

Капитол евакуиран поради падобранци на бејзбол натпревар

 

Најголемата битка на војната

„Ова ќе биде најголемата битка во војната, сигурно. Бројките на двете страни … 40% од украинската армија, плус нешто околу 50.000 … 45.000 руски војници“, вели професорот Мајкл Кларк, член на Кралскиот колеџ во Лондон и поранешниот генерален директор на Кралскиот институт за Обединети услуги.

Loading...

„Американското Министерство за одбрана смета дека Русите имаат на располагање 76 баталјонски тактички групи, потенцијално некаде помеѓу 61.000 и 76.000 војници.

Украинците веројатно имаат околу 50.000. Моментално бројките се исти. Русите можат да почнат да го акумулираат својот број, но нема да постигнат предност пет спрема еден, освен во многу специфични области“, рече Кларк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски објави фотографии од ослободениот град: „Уништено се што е потребно за живот“

Тоа ќе биде многу сложена, повеќеслојна битка која многу повеќе ќе личи на битки од Втората светска војна отколку што било што сме виделе во последните 50 години, додаде тој.

 

На Хаити падна авион на прометна улица, најмалку шест лица загинаа

 

Loading...

Поделба на државата

Руските победи на места како Славјанск и Краматорск би можеле да им овозможат на Русите да опколат некои од најискусните трупи кои се борат понатаму на исток. Овие сили тогаш би биле соочени со избор – да се борат или да се предадат.

Ако Русите успеат да го освојат Донбас и поразениот град Мариупол, каде што се помалку украински сили се чуваат во челичарницата, тоа ќе им даде шанса на Русите да ја „преполоват земјата“.

На крајот, рече тој, Русите се надеваат дека ќе протуркаат на север од Мариупол, до реките Днепар, а потоа до Киев, окупирајќи до една третина од земјата.