Напад со камиказа дронови врз украинските сили (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Снимка од напад со камиказа дронови врз украинските сили на „оската Николаев-Кривј Рих“ објави Министерството за одбрана на Русија, очигледно мислејќи на регионот Херсон каде што украинската армија ја ослободува својата територија.

Loading...

Тоа е снимено со дронови за надзор.

Прикажани се удирање на украински тенкови, артилерија, оклопно возило HMMWV од американско производство и автомобил.

Русите најверојатно користеле беспилотни летала камикази Лансент, произведени од подружница на концернот „Калашников“, наречена Зала Аеро.

Дронот носи боева глава тешка 5 килограми и може да остане во воздух повеќе од еден час.

Подобрениот Lancet има поголеми предни и помали крила на опашката, додека претходниот модел имаше симетрични X крила.

Украина ослободи речиси 1.200 квадратни километри територија во нејзиниот јужен регион Керсон од почетокот на контраофанзивата против руските трупи кон крајот на август, соопшти украинското Министерство за одбрана.

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.