Најстарата жена на светот активна на Твитер: Многу сум стара, но не сум идиот

Сподели со своите пријатели

Шпанката родена во САД, Марија Брањас Морера, е прогласена за најстарата личност на светот според Гинисовата книга на рекорди, по смртта на француската калуѓерка Андре претходно овој месец на 118-годишна возраст.

Loading...

Морера последните 22 години ги поминала во дом за стари лица во Каталонија, Шпанија, но е родена пред речиси 116 години, илјадници километри подалеку, во Сан Франциско.

Нејзиното раѓање на 4 март 1907 година се случило помалку од четири години откако браќата Рајт го започнале првиот лет на моторен погон и две години пред да започне изградбата на несреќниот Титаник.

Таа ги преживеала ужасите на две светски војни, граѓанска војна и две глобални пандемии.

Иако има само неколку недели до нејзиниот 116-ти роденден, Морера дури го користи Твитер – со мала помош од нејзината ќерка – за да комуницира со нејзините следбеници.

„Стара сум, многу стара, но не сум идиот“, пишува во нејзината биографија на Твитер.

Морера е родена една година откако нејзините родители емигрирале во САД. Осум години подоцна семејството се вратило, но за жал со последици.

Таткото на Морера починал од белодробна туберкулоза на крајот на трансатлантското патување, додека таа трајно го изгубила слухот на едното уво по пад.

Loading...

Тие пристигнале во Барселона за време на Првата светска војна, а животот на Морера ја опфатил и Шпанската граѓанска војна и Втората светска војна.

Се верува дека таа е меѓу најстарите луѓе што се опоравиле од Ковид-19, откако беше позитивна на тестот за вирус во мај 2020 година.

Во серија твитови на каталонски во саботата, Морера, која има три деца, 11 внуци и 13 правнуци, рече дека е „изненадена и благодарна“ за интересот што го создал нејзиниот нов статус, но дека последните неколку дена биле „стресна“ и повеќе не давала интервјуа.

„Ми треба мир и тишина“, напиша таа на Твитер и додаде дека не сака да се промени животот што го живее со персоналот кој се грижи за неа.

Таа често споделува животна мудрост на Твитер, па на првиот ден од 2023 година испрати уникатна порака:

„Животот никому не е вечен… На мои години новата година е подарок, скромна прослава, нова авантура, убаво патување, момент на среќа. Ајде да уживаме во животот заедно“.

Кога за прв пат беше објавена веста за рекордот на Морера, Residència Santa María del Tura издаде изјава во Гинисовата книга на рекорди во која се вели:

„Со цел да го прославиме овој многу посебен настан, во наредните денови ќе организираме мала прослава зад затворени врати во резиденцијата.

Loading...

Титулата за најстарата личност некогаш снимена и припаѓа на Жан Луиз Калмент. Родена на 21 февруари 1875 година, нејзиниот живот траел 122 години и 164 дена, според извештаите.