Најдобриот протеински појадок

Сподели со своите пријатели

Пропуштањето на првиот и најважен оброк во денот – појадокот, е катастрофално за фигурата и метаболизмот. Многу луѓе се лишуваат од храна рано наутро, сметајќи дека на тој начин го намалуваат внесувањето калории за денот.

Loading...

Тоа е целосна заблуда. Пропуштањето на појадокот крие ризик не само од прејадување во подоцнежните часови на денот, но и од дебелината.

Јајца за појадок и збогум на вишокот килограми

Новото истражување спроведено на Универзитетот во Мисури или попрецизно на Факултетот за медицина утврди дека полнењето на порции со протеини наутро е клучно за целосна употреба на енергијата, како и губењето на тежина, пишува shape.com.

Истражувачите откриле дека кога на појадок се земаат по 35 г протеини, чувството за глад во текот на денот е многу заситено, што значи дека јадеме многу помали количини. За споредба, кога јадеме по 13 г протеини, резултатите не се толку добри – гладот ​​настапува наскоро по појадокот, а тоа го изместува дозволениот прием за денот, бидејќи консумираме повеќе храна.

Пократок сон се лекува со пообилен појадок

Пациентите кои учествувале во истражувањето, доручкувале дефинитивно мени кое содржи по 35г протеини секое утро.

Контролната група пациенти појадувале храна сиромашна со протеини, каква што консумираат во своето секојдневие.  Првата група имала напредок во слабеењето.

Loading...

Пациентите се изјасниле дека чувствуваат глад многу поретко и понеинтензивно од порано. Зошто е тоа така?

Лошите навики за појадок што му штетат на здравјето

Протеинот е особено хранлива материја што бара повеќе енергија за да биде преработена. Соодветно ја зајакнува работата на метаболизмот. На овој начин се согоруваат непотребни маснотии и се трансформираат во енергија проетините потребни за метаболизмот.

Пример мени за протеински појадок:

Пржени јајца – 26 г протеини

Најдобро е да си приготвите едно цело јајце + две жолчки. Ставете ја готовата белка на интегрално парче леб. Можете да додадете една плочка бело сирење, како и 2 лажици авокадо.

Прескокнувањето на појадокот не здебелува, тврдат научниците

Јогурт – 26 г протеини

Loading...

1 чаша јогурт, измешана со 4 лажици бадеми и 1 чаша свежи боровинки прави идеален протеински појадок.

Тост со пушен лосос – 25 г протеини

Во печењето вклучете 2 интегрални парчиња. Додајте во нив 2 парчиња чаден лосос, а пред тоа намачкајте ги со 2 лажици крем сирење.

Leave a Reply