КК Куманово со двајца нови кошкари денеска против Работнички


Ростерот на Кошаркарскиот клуб Куманово ќе се засили со двајца нови кошаркари кои ќе играат за клубот во вториот дел од сезоната, а станува збор за младите српски интернационалци Јован Црниќ и Никола Лакиќ.

Јован Црниќ е роден 1994 година во Ниш, висок е 201 сантиметар и игра на плејмеркерската позиција.

Loading...

Првиот професионален договор го има потпишано за КК Слобода од Ужице, а во редовите на Куманово доаѓа од Франција.

Никола Лакиќ е нешто помлад, роден во 1996 година, висок исто така 201 сантиметар, а игра на бековската позиција.

Во Куманово доаѓа од српскиот Беовук, а има настпаувано и во лигите на Босна и Херцеговина и Италија.

Двајцата српски интернационалци веќе се регистрирани во КФСМ и вечерва ќе играат на средбата со Работнички на гостински терен.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *