Како изгледа внатрешноста на топката од Светското првенство во фудбал? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Екипата на познатниот Јутјуб канал „What’s Inside“ одлучила да погледне во еден од најпопуларните предмети моментално во светот – во официјалнта топка од Светското првенство во фудбал.

Во нивниот случај да се погледне значи да се отвори предметот со прилично насилна метода. Тие досега пред америте покажаа што има во опашката на ѕвечарка, гнездо од оси…

Сега редот дојде на топката, односно фудбалот со кој се играле првенствата од 1930, 1974 и актуената 2018. година.

Купил четири телевизори поради Русија, жена ќе го дужи својот сопруг

Loading...

Како што може да се види на снимката, внатрешноста на оргиналната „adidas telstar 18“, која чини 150 евра е празна. Надворешниот слој е дебел неколку милиметри и се состои од пена и гумен внатрешен слој, т.н. меур.

За разлика од поголемиот дел од топките, кај оваа меурот е залепен за на надворешниот слој, што овозможува топката да лета праволиниски. Во надворешниот слој се наоѓа и еден NFC чип, што топката може да ја поврзе со мобилен телефон.

По актуелнат, тие ја отворија и оргиналната „telstar“ топка, со која се играл Мундијалот во Мексико во 1970 година. Кај познатата „бубамара“, освен осебната внатрешна топка, може да се види и дека сите 32 надворешни елементи меѓусебно се зашиени.

Ова се најперверзните обожавателки на Владимир Путин (видео)

„Telstar 18“ се состои само од шест елементи залепени еден за друг.

На крајот отворија и топка со која се играло првото Светско првенство. За жал, таа не била оргинална, затоа што е тешко тогаш топките да биле полнети со пластчна амбалжа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Со овој феноменален трик ќе ги избркате сите муви од дома (ВИДЕО)

Leave a Reply