Израел сака да ја забрани Ал Џезира

Сподели со своите пријатели

Израелските власти долго време ја нарекуваат Ал Џезира „мегафон на Хамас“. Кнесетот неодамна донесе закон со кој треба да се дозволи забрана на програмите на Ал Џезира во таа земја.

Loading...

Законот што го донесе израелскиот парламент треба де факто да овозможи забрана на Ал Џезира во таа земја.

Во Кнесетот законот го поддржа големо мнозинство пратеници – 70 од нив беа за, а само десет против.

Законот генерално не беше поддржан од арапските членови на Кнесетот.

Новиот закон, како што рече еден претставник на арапските политичари во израелскиот парламент, дополнително го стеснува просторот за демократија во Израел.

Новиот закон ефективно му дозволува на министерот за комуникации Шлом Кархи, со одобрение на премиерот Бенјамин Нетанјаху, да го прекине емитувањето на Ал Џезира во Израел – во случај станицата да ја загрози „националната безбедност“ на земјата.

Инфо-порталот „ynet“ пренесува дека во тој случај израелските власти би можеле да ги затворат канцелариите на Ал Џезира во таа земја, дека властите би можеле да ја одземат опремата, односно да ја тргнат програмата на Ал Џезира од понудата на кабелски и сателитски ТВ програми, и дека тие исто така би можеле да ја блокираат веб-страницата на Ал Џезира во Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EASA: Авиокомпаниите да бидат внимателни во воздушните простори на Иран и Израел

Нетанјаху: „Мегафон на Хамас“

Новиот закон е „прилагоден“ пред се на мерката на Ал Џезира, ТВ станица финансирана од заливската држава Катар.

Loading...

Израелскиот премиер Нетанјаху, кој моментално се опоравува од операција во болница, по усвојувањето на законот најави дека е дојдено време „да се отстрани мегафонот на Хамас од нашата земја“.

Тој додаде дека ќе преземе итни мерки со цел спроведување на новиот закон, односно забрана за емитување на програмата на телевизијата.

„Терористичката станица Ал Џезира повеќе нема да емитува програма од Израел“, рече Нетанјаху во објавата на X.

Тој додаде дека има намера да „постапи веднаш во согласност“ со новиот закон за стопирање на активностите на телевизијата.

Израел веќе подолго време ја обвинува катарската станица за пристрасно известување.

Од почетокот на војната во Појасот Газа, Ал Џезира опширно известуваше за катастрофалната ситуација на палестинската територија и емитуваше слики од смрт и уништување во Појасот Газа, слики кои не беа често видени на израелските ТВ канали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светските лидери го повикаа Израел да избегне ескалација

Ал Џезира, исто така, редовно емитува видеа од военото крило на Хамас, бригадите Касам, често со видео снимки кои прикажуваат напади врз израелски војници.

Ал Џезира објави дека ги смета напорите на Израел да го забрани емитувањето во таа земја за ескалација.

Loading...

Таа акција е дел од цела серија систематски израелски напади чија цел е да се замолчи телевизијата, се вели во соопштението објавено од катарската телевизија Ал Џезира, исто така, ги отфрли обвинувањата дека ја загрозува безбедноста на Израел, нарекувајќи ги „опасни и смешни лаги“.

Ал Џезира ги негира обвинувањата

Уште во октомври минатата година, владата на Нетанјаху ја сигнализираше својата подготвеност да го забрани емитувањето на Ал Џезира.

Но, во контекст на посредничката улога на Катар во преговорите за примирје и ослободување на израелските заложници, тие планови потоа беа напуштени.

Меѓутоа, од јануари годинава Израел ја заостри реториката кон таа телевизија.

Израелската влада ги нарече „терористички борци“ двајцата новинари на Ал Џезира кои беа убиени во воздушен напад врз Појасот Газа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гутереш: Блискиот Исток е на работ...

Во февруари, военото раководство на Израел објави дека ранетиот соработник на Ал Џезира е всушност „заменик командант“ на единицата на радикалната исламска организација Хамас.

Ал Џезира категорично ги отфрла ваквите обвинувања и го обвинува Израел за систематско гаѓање на нивните соработници во Појасот Газа.

САД се загрижени за слободата на медиумите

САД, најважниот сојузник на Израел, изразија загриженост за плановите на израелската влада и Кнесет.

Loading...

„Ние веруваме во слободата на медиумите. Таа е одлучувачка“, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер во Вашингтон.

САД ја поддржуваат важната работа на новинарите ширум светот, додаде таа, „вклучувајќи ги и оние кои известуваат за конфликтот во Газа“.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Метју Мулер рече: „Многу од она што го знаеме за она што се случува во Газа е благодарение на новинарите кои ја вршат својата работа таму, вклучително и новинарите на Ал Џезира. Американската влада не секогаш се согласува со она што го известува телевизијата Ал Џезира, но таа е медиумска организација со која соработуваме“, додаде тој.