Херсон без струја по руското гранатирање

Сподели со своите пријатели

Неодамна ослободениот јужен украински град Херсон остана без електрична енергија по гранатирањето од страна на руските сили, изјави денеска регионалниот началник Јарослав Јанушевич.

Loading...

Тој на Телеграм напиша дека надлежните служби работат на санирање на електричната мрежа.

Херсон беше делумно вратен на власт минатата недела, откако украинските сили повторно влегоа во градот, откако беше напуштен од руските сили во ноември, објави Ројтерс.

Жителите на Херсон сега се соочуваат со опасност од секојдневно руско гранатирање на одредени делови од градот, бидејќи руските трупи се повлекоа на другата страна на реката Днепар.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.