Гутереш бара одвоени приеми од Путин и Зеленски

Сподели со своите пријатели

Во одделни писма, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски да го примат и да разговараат за мир по инвазијата на Москва врз нејзиниот сосед, рече портпаролот.

Loading...

На одделните мисии на Русија и Украина им беа врачени посебни писма во кои се бара Путин да го прими Гутереш во Москва, а Зеленски да го прими во Киев, изјави портпаролката на генералниот секретар на ОН Стефан Дујарик, цитирана од Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина ја продолжи испораката на руска нафта за Унгарија и Словачка

 

Зеленски: Русија да биде прогласена за спонзор на тероризмот

 

„Генералниот секретар рече дека во овој момент на голема опасност и последици, би сакал да разговараат за итни чекори за постигнување мир во Украина и иднината на мултилатерализмот заснован на Повелбата на Обединетите нации и меѓународното право“, рече Дујарик, истакнувајќи дека има не пристигнал од Москва и Киев.одговорот.

Гутереш во вторникот повика на четиридневен прекин на огнот до православниот Велигден за да се овозможи безбедно евакуација на цивилите од конфликтните зони и испорака на хуманитарна помош во тешко погодените области.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште два брода со жито испловија од пристаништето Черноморск

 

Loading...

Хајдаи: Русија контролира 80 отсто од регионот Луганск

 

На повеќе од 12 милиони луѓе им е потребна хуманитарна помош

Илјадници луѓе биле убиени и ранети во руската инвазија на Украина, најголемиот напад врз европска земја од 1945 година.

На повеќе од 12 милиони луѓе во Украина денеска им е потребна хуманитарна помош, рече Гутереш.

 

 

 

Loading...

Од почетокот на нејзината „специјална воена операција за демилитаризација на Украина“, Русија бомбардира градови до урнатини и стотици цивилни тела се пронајдени во градовите од кои руските сили се повлекле.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Укинати корона мерките во Северна Кореја

Сепак, Москва негира дека цели на цивили и тврди, без да обезбеди докази, дека злосторствата биле исценирани.

Западните земји и Украина го обвинуваат Путин за неиспровоцирана агресија.