Го одбележа укинувањето на забраната за возење: Преубавата Асил седна зад воланот на Формула

Сподели со своите пријатели

Преубавата Асил Ал Хамад го одбележа укинувањето на забраната за возење автомобили за жени со дружењето со Јагуар, кој го провоза на тркачка патека во својата татковина, Саудиска Арабија.

Посебен настан за жените во Саудиска Арабија, кои сега можат легално да возат автомобил. Тоа не е единствената вест затоа што прв пат од 1980. година се отворени кината, дозволени се концерти, а од неодамна жените смеат и на спортските стадиони.

Саудиска Арабија ја укинува забраната за кино

Loading...

Првиот и најважен чекор е дозволата на жените да возат автомобили, а Асил Ал Хамад за таа прилика седна зад воланот на Jaguar F Type. Таа е првата жена во автмобилската федерација на Саудиска Арабија, но и прва Саудијка која си купила Ферари.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Постојат коментари кои ТикТок никогаш нема да ви ги објави

Leave a Reply