Гајдар: Руските трупи влегоа во предградијата на Северодонецк

Сподели со своите пријатели

Руски војници влегоа во предградијата на украинскиот град Северодонецк, изјави денеска гувернерот на областа Луганск, Сергеј Гајдаи.

Loading...

 

Улични борби во Северодонецк: „На Русите не им е грижа колку жртви ќе имаат“

 

Тој рече дека руските војници го нападнале градот со целото оружје, со воздушна поддршка и влегле во неговите југоисточни и североисточни делови, пренесува Ројтерс.

Гајдар изјави дека двајца цивили загинале, а петмина се ранети во гранатирањето на Северодонецк.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што ` е потребно на Украина за да го ослободи Крим?