ФБИ го истражува убиството на новинарката Ширин Абу Аклех

Сподели со своите пријатели

САД го информираа Израел дека одлучиле да го истражат убиството на палестинската Ширин Абу Аклех, новинарка на Ал Џезира убиена во мај додека известувала за израелска воена операција во бегалскиот камп Џенин на окупираниот Западен Брег.

Loading...

Судејќи според првичните извештаи, истрагата ќе ја води Федералното биро за истраги (ФБИ), јавуваат израелските медиуми.

Резултатот од американската истрага може да биде барање израелските војници да бидат испитани и судени.

Израелската страна првично тврдеше дека новинарката била погодена од вкрстен оган и дека била убиена од Палестинци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

Во септември беше објавен извештај на израелската армија дека најверојатно била убиена од куршум испукан од израелски војник. Палестинските власти тврдеа дека жртвата била намерно цел.

Во моментот на убиството, 51-годишната новинарка носела заштитен елек со ознака „Прес“ и кацига.

Одлуката на САД е донесена по неколкумесечни најави дека ќе се отвори американска истрага под силен притисок на семејството на Абу Аклех, кој имал американско државјанство, и членовите на Конгресот од Демократската партија.

„Важен чекор“

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц ја нарече одлуката на САД за истрагата „сериозна грешка“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хаваи: Еруптираше најголемиот активен вулкан

Тој потсети дека израелската армија спроведе сопствена истрага и резултатите ги даде на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Јасно им кажав на американските претставници дека стоиме покрај војниците на ИД (Израелските одбранбени сили) и дека нема да соработуваме со никаква странска истрага и дека нема да дозволиме мешање во внатрешните работи на Израел“, објави Ганц на Твитер.

Семејството на Абу Аклех изјави дека отворањето на американската истрага за нејзината смрт е „важен чекор“, пренесе АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ужас во Могадишу: Експлозија во популарен хотел. Десет лица загинаа

„Тоа е важен чекор кон одговорност и го носи нашето семејство чекор поблиску до правдата за Ширин“, објави семејството на Твитер, додавајќи дека американските власти имаат одговорност да го истражат убиството на американски државјанин во странство, особено во случајот со Ширин кој бил убиен од странска војска.

АФП забележува дека, земајќи ги предвид односите на САД со Израел, одлуката на американската истрага е невообичаена.

Одлуката е донесена откако израелската армија одби да го гони војникот осомничен за убиството на долгогодишниот новинар на Ал Џезира.