Екатерина Дунцова објави дека ќе се кандидира за претседател на Русија

Сподели со своите пријатели

Екатерина Дунцова верува дека нејзината возраст, пол и недостатокот на директно искуство во политиката би можеле да бидат некои од нејзините најголеми предности.

Loading...

Но, таа има долг, предизвикувачки пат до гласањето, пишува рускиот портал The Moscow Times.

Претседателот Владимир Путин допрва треба официјално да ги објави своите планови да се кандидира повторно следната година, но можеби веќе има потенцијален предизвикувач – Екатерина Дунцова, новинарка од Тверската област која минатата недела објави дека сака да се кандидира за претседател.

„Зошто ја донесов оваа одлука? Ја сакам оваа земја, сакам Русија да биде успешна демократска и мирна земја. Но, во моментов нашата земја се движи во сосема друга насока“, рече Дунцова во изјавата објавена на социјалните мрежи во четвртокот.

„Разбирам дека многумина сега сакаат да чекаат… но ние мора да реагираме… Ајде барем да се обидеме! Да се ​​обидеме да победиме на овие „избори“!“

Дунцова, 40-годишна самохрана мајка на три деца, без членска книшка во политичка партија и без претходно искуство во политиката на федерално ниво, изгледа како неверојатен кандидат за местото кое Путин (71) го контролира повеќе од две децении.

 

Loading...

 

Но, новинарката верува дека нејзината возраст, пол и недостаток на искуство во политиката во Москва би можеле да станат некои од нејзините најголеми предности во трката во која најверојатно ќе доминираат постари мажи кои поминале децении работејќи во сенките на Кремљ.

„Поинаква сум по тоа што повеќе сум ангажирана во локалниот политички дискурс, во прашањата за локалната управа“, изјави Дунцова за „Москва тајмс“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вдовицата на Алексеј Навални ангажирала телохранител: Не се плашам, но...

„За мене е важно да живеам како повеќето луѓе во оваа земја. Сите нивни грижи, нивните проблеми ми се блиски и драги“.

Сепак, како независен кандидат со про-мировна агенда, Дунцова најверојатно ќе се соочи со голем број предизвици на нејзиниот пат да го обезбеди своето место во претседателската трка.

Рускиот изборен закон најпрво бара кандидатурата на Дунцова да биде поддржана од посебна интересна група од 500 членови кои мора да се соберат на едно место за да го поддржат својот кандидат.

Тимот на Данков, кој планира да одржи состанок во Москва, не ја исклучува можноста за разни форми на владина саботажа, изјави таа за The Moscow Times.

„Многу добро разбираме што може да се случи. Ако не успееме да се извлечеме во првиот обид, ќе се обидеме вторпат и така натаму“, објасни Дунцова.

Loading...

По одржувањето на митингот, Дунцова мора да собере 300.000 единствени потписи на гласачи од најмалку 40 региони на Русија и да го достави списокот до Централната изборна комисија на преглед.

„Веќе имам неколку луѓе кои ми кажаа дека се подготвени да помогнат во формирањето на штабови во различни градови…Едни од првите беа луѓе од Краснојарск, градот во кој сум родена, и тоа ме прави особено среќна“, изјави Дунцова.

Родена во Сибир, Дунцова ја изградила својата новинарска кариера во историскиот град Ржев, кој се наоѓа на околу 230 километри западно од Москва.

Иако забележува дека преку својата професија „отсекогаш била нурнати во политиката“, Дунцова го направи својот прв налет во политичкиот активизам во 2017 година со учество во локалната кампања за враќање на директните избори за градоначалник на Ржев.

„Тогаш почувствував потреба да направам нешто повеќе од само набљудување на настаните како новинарка“, се сеќава Дунцова.

Во 2019 година, Дунцова беше избрана за градската дума на Ржево. Ова искуство ја научи на виталната важност за подобрување на локалната самоуправа низ Русија – централен дел од нејзината кампања за кампања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

 

Loading...

 

„Првиот впечаток за власта се формира токму на тоа локално ниво“, рече Дунцова.

„Кога луѓето велат дека целата влада е лоша, сите пратеници крадат… сето тоа доаѓа од нивното искуство со општинската власт“.

Руската либерална опозиција, која е речиси целосно во егзил, допрва треба да излезе со единствена стратегија за првите претседателски избори во земјата за време на војната.

Додека некои веруваат дека еден кандидат треба да го претставува раздвоеното движење, други се залагаат за бојкот на гласањето во целина.

Дунцова, која се чини дека е аутсајдер на мејнстрим движењето против Путин, не е поддржана од ниту еден од овие табори.

Loading...

Наместо тоа, тие се надеваат дека повеќе независни кандидати ќе се приклучат на трката и ќе ги соберат своите поддржувачи за да излезат на гласање.

Овој став веќе ги поттикна шпекулациите дека таа би можела да биде кандидат за спојлер поддржан од Кремљ.

„Дефинитивно не сум спојлер. Ова беше моја одлука и ќе биде спроведена најдобро што можам“, рече таа.

„Свесна сум за мислењето дека треба да се бојкотираат претседателските избори. Многу сум среќна што во моите кругови нема луѓе со ова мислење… Колку повеќе кандидати – вклучително и оние со промировна агенда – одлучат да се кандидираат, толку подобро“, додаде Дунцова.

Во интервју за The Moscow Times, Дунцова ги издвои „демократските вредности, мирот и слободата на политичките затвореници“ како клучни столбови на нејзината кампања.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колку руски војници загинале од почетокот на војната во Украина?

Дунцова – која исто така има диплома право – алудираше на неодобрување на инвазијата на Кремљ на соседна Украина со удвојување на зборот „мир“.

И покрај тоа што нејзините изјави беа внимателно измерени според руските строги закони за цензура кои забрануваат означување на инвазијата на Украина како „војна“, Дунцова во понеделникот беше повикана во обвинителството на интервју за нејзината кампања и односот кон руските дејствија во Украина, објави Агенцијата.

На крајот на состанокот, од потенцијалната кандидатка, наводно, било побарано да потпише документ со кој се потврдува сопственоста на нејзината сметка на социјалната мрежа VKontakte.

Минатата недела, Дунцова го отвори каналот Телеграм на нејзината кампања со објава посветена на уметницата и музичар Александра Скочиленко, која беше осудена на седум години затвор за замена на цените во супермаркет во Санкт Петербург со антивоени налепници.

Дунцова: Посебно жалам за жените

Згрозена сум од фактот што жените во толкав број се соочуваат со кривично гонење“, рече Дунцова.

Loading...

„Верувам дека сите политички затвореници се незаконски затворени, но особено ми е жал за жените.“

На прашањето дали се плаши да води политичка кампања во земја во која дури и промената на цените може да доведе до затвор, Дунцова рече дека веќе ги поминала сите пет фази на тага за своето постоење во Русија и повеќе не чувствува страв.

Нејзините три деца, исто така, го поддржуваат нејзиниот избор, рече Дунцова, истакнувајќи дека нејзината 19-годишна ќерка особено сака да помогне во кампањата.

„Сакам со мојот пример да покажам дека може да се одолее. Сакам да им дадам надеж на другите луѓе“, изјави Дунцова.

„Не се плашам затоа што – што е најважно – имам поддршка од моето семејство и најблиските. Тие се подготвени, па и јас сум подготвен“.