Девојче во Русија заврши во сиропиталиште поради антивоен цртеж: „Лошо е воспитана“

Сподели со своите пријатели

Во центарот на рускиот град Јефремов има ѕид покриен со слики од војна. Огромни фотографии од маскирани руски војници со оружје и големи букви Z и V – симболи на таканаречената руска „специјална воена операција“ во Украина.

Loading...

Има и песна:

„Треба да имате добри раце.

На добро му треба железна рака

Да се ​​олупи кожата од тие

Кои му се закануваат.“

Ова е официјалната, патриотска слика за руската инвазија на Украина.

Но, во овој град, 320 километри јужно од Москва, ќе најдете друга слика од украинската војна.

Loading...

Многу поинаква, пишува Би-Би-Си.

Градскиот советник Олга Подолскаја покажува фотографија на својот мобилен телефон. Тоа е детски цртеж.

Лево е украинското знаме со натпис „Слава на Украина“, а десно руската тробојка и натпис „Не на војната!“.

Додека проектилите доаѓаат од правец на Русија, мајка и дете пркосно им стојат на патот.

Сликата е нацртана во април 2022 година од тогаш 12-годишната Маша Москаљова.

Нејзиниот татко Алексеј, самохран родител, контактирал со градското собрание за совет.

Тој рекол дека нејзиното училиште повикало полиција откако го видела цртежот на Маша.

„Полицијата почна да ги истражува социјалните мрежи на Алексеј. И му рекоа дека ја воспитал ќерка си на лош начин“, вели Олга.

Loading...

 

 

Таткото може да оди во затвор

Следеа обвинувања. За антивоен пост на социјалните мрежи, Алексеј беше казнет со 32.000 рубли (околу 415 долари) за дискредитација на руските вооружени сили.

Против него беше поведена кривична постапка пред неколку недели. Повторно, антивоените постови беа основа за обвинувања за дискредитација.

Овој пат Алексеј се соочува со можна затворска казна. Алексеј моментално е во домашен притвор во Јефремов.

Неговата ќерка Маша била привремено испратена во дом за деца. Алексеј не смее ни да разговара со неа на телефон.

„Никој не ја видел Маша од 1 март, и покрај нашите обиди да добиеме пристап до домот за деца и да дознаеме како е“, рече Олга Подолскаја и продолжи:

Loading...

„Руските власти сакаат сите да ја следат линијата. Никој не смее да има свое мислење. Ако не се согласувате со тоа што некој мисли, не ги читајте нивните објави на социјалните мрежи. Но, не ставајте ја таа личност под куќен притвор и нивното дете во дом за деца“.

 

 

„Тој е многу загрижен бидејќи неговата ќерка не е со него“

Стоиме пред една станбена зграда во Јефремов. Прозорецот се отвора и човекот гледа надвор. Ова е Алексеј.

Не смееме да комуницираме со него. Според правилата за куќен притвор, на Алексеј му е дозволен само контакт со адвокатот, истражителот и затворската служба.

Loading...

Адвокатот Владимир Билијенко штотуку пристигна. Тој дојде да достави храна и пијалоци што локални активисти му ги купија на Алексеј.

„Тој е многу загрижен бидејќи неговата ќерка не е со него. Сè што е во станот го потсетува на неа. Загрижен е што може да ѝ се случи“, вели Владимир по посетата на Алексеј Москаљов.

Новинарите го прашаа адвокатот зошто мисли дека властите ја одвеле Маша.

„Ако имаа вистински прашања за таткото, требаше да го поканат на интервју. Требаше да ја поканат и Маша и да разговараат со неа“, вели Владимир.

„Ништо од ова не беше направено. Само решија да ја испратат во дом за деца. Според мене, да не беше административната и кривичната пријава што ја доби Алексеј, ова немаше да се случи. Изгледа дека социјалните служби се опседнати со ова семејство. Мислам дека тоа е чисто од политички причини. Проблемите на семејството започнаа дури откако девојката ја нацрта таа слика“, изјави Владимир за Би-Би-Си.

Loading...

„Таа е добра девојка и никогаш не сум имала проблем со татко ѝ“

Би-Би-Си ги праша соседите на Алексеје на улица што мислат за ситуацијата.

„Таа е добра девојка и никогаш не сум имала проблем со татко ѝ. Но, се плашам да кажам што било. Се плашам“, вели пензионерката Ангелина Ивановна.

„Можеби би можеле да собереме потписи за поддршка на Алексеј“, сугерира една помлада жена.

Но, на прашањето за нејзиното мислење за тоа што се случува, таа одговара: „Извини, не можам да ти кажам“.

Прашаа дали се плаши од можни последици. „Да, се разбира“, одговара.

Loading...

На кратко пешачење е од станбената зграда на Алексеј Москаљов до училиштето бр. 9, каде одела Маша и за кој нејзиниот татко вели дека повикал полиција поради антивоениот цртеж на Маша.

Училиштето допрва треба да одговори на писменото барање за коментар.

Кога Би-Би-Си се обиде да го посети училиштето, им било кажано дека не може да влезат.

Телефонските повици останаа неодговорени.

Веб страна на училиштето бр. 9 потсетува на патриотскиот ѕид во центарот на градот.

На почетната страница се херои на специјални воени операции – околу 20 портрети на руски војници кои се бореле во Украина.

Loading...

Има и патриотски пароли: „Се за победа. Да ги поддржиме нашите момци на фронтот!“

Војници го посетиле училиштето

Војниците кои се вратиле од Украина го посетија училиштето бр. 9 минатиот октомври.

Во својот говор тој ден, директорката на училиштето Лариса Трофимова рекла: „Ние веруваме во себе и во нашата татковина, која никогаш не може да погреши“.

Во зградата на локалниот суд се собираат поддржувачи на семејството Москаљов и новинари.

Градската комисија за малолетници презема правни мерки за официјално да ги ограничи родителските права на Алексеј.

Loading...

Ова е прво рочиште познато како „разговор“ со судијата.

Адвокатот Владимир Билиенко вели дека Алексеј сакал лично да биде овде. Но, не смее да го прекрши куќниот притвор за да дојде на суд иако се работи за негово дете.

Во ходникот на судницата, активистот го одвиткува плакат со натпис: „Врати ја Маша кај нејзиниот татко!“

Полицаецот ѝ вели да го остави. Комисијата за малолетници сè уште не одговорила на истрагата за да го коментира случајот со Алексеј Москаљов и неговата ќерка Маша.

Една од поддржувачите на Алексеј, Наталија Филатова, смета дека приказната за семејството Москаљов го покажува малтретирањето на дисидентите во Русија.

„Нашиот устав прокламира слобода на говор, слобода на совеста, целосна слобода на граѓаните да го изразат своето мислење. Но, сега тоа ни е забрането“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.