Децата на Меган и Хари сега можат да ги користат титулите принц и принцеза

Сподели со своите пријатели

Смртта на кралицата Елизабета значи дека синот на војводата и војвотката од Сасекс, Арчи Маунтбатен-Виндзор, сега технички е принц – титула што неговата мајка, Меган, сугерираше дека му била одбиена поради неговата раса.

Loading...

Неговата помлада сестра, Лилибет Лили Маунтбатен-Виндзор, исто така, има право да биде принцеза по доаѓањето на нејзиниот дедо, кралот Чарлс, на тронот.

Насоките поставени од дедото на Хари, кралот Џорџ V, уште во 1917 година дозволиле да им се даваат кралски титули на децата на синовите на кралот (т.е. нивните внуци).

Додека кралицата беше на власт, децата на Хари беа нејзини правнуци.

Сега кога кралот Чарлс го презеде тронот, децата на Хари официјално се внуци на монархот и затоа ги исполнуваат условите.

Правилото од 1917 година дополнително резервирало кралски титули за децата на кралот и најстариот син на кралот (што би значело синот на принцот Вилијам, принцот Џорџ, дури и пред смртта на кралицата).

Иако Арчи и Лили сега можат да користат кралски титули, прашање е дали ќе ги користат.

Меган тврдеше дека луѓето во палатата не сакаат Арчи да биде принц

Се шпекулира дека Хари и Меган одлучиле да не му го дадат на Арчи Ерл од Дамбартон кога тој се родил бидејќи биле загрижени дека ќе биде малтретиран поради тоа.

Loading...

Кога парот разговараше со Опра Винфри минатата година, Меган рече дека некои луѓе во палатата не се заинтересирани за идејата Арчи да ја добие титулата принц.

„Тие рекоа дека не сакаат тој да биде принц и дека нема да добие осигурување“, рече Меган, додавајќи дека исто така имало „загриженост и разговор за тоа колку може да му биде темна кожата кога се родил“ додека таа била бремена. со Арчи.

На прашањето дали би сакала Арчи да има кралска титула, Меган одговори: „Ако тоа значеше дека ќе биде безбеден, тогаш секако“.

По смртта на кралицата, Хари сега е петти во редот за тронот, додека Арчи и Лили се шести и седми соодветно.

Титулата принц и принцеза може да им се одземе само ако нивниот дедо Чарлс го промени протоколот откако ќе дојде на тронот.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.