Дали конечно започнува контраофанзивата во Херсон?

Сподели со своите пријатели

Може ли Украина да ги потисне руските трупи во Херсон? Дали е можно на југот на Украина, како што успеа на северот? Кога би можело да се случи тоа? Овие прашања деновиве ги поставуваат милиони Украинци.

Loading...

Според Херсон, се зголемуваат знаците на долгоочекуваната контраофанзива на југот. Сепак, ситуацијата е непредвидлива.

Офанзива во Херсон без јасна потврда

На почетокот на нападот на Украина, обидот на Русија да го освои Киев пропадна, а Москва ги повлече своите војници од областа северно од главниот град на Украина на крајот на март. Украина успеа да ги врати териториите кои беа окупирани.

Половина година подоцна, владата во Киев се надева дека ќе може да го повтори тој успех на југот на земјата.

Во центарот на вниманието е градот Херсон, главниот град на истоимената провинција.

Претставниците на украинската армија во понеделникот зборуваа за „офанзивни дејствија“ на југ – и на тој начин предизвикаа внимание ширум светот.

Западните медиуми објавија дека украинската армија вратила некои села под своја контрола.

Владата во Киев е претпазлива и резервирана кога станува збор за известување за успех.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека нема да бидат објавени детали за акцијата.

Потврдата сепак дојде од руска страна.

– Обидот на украинската контраофанзива е одбиен, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Имате впечаток дека нешто големо почнува, но сè уште не сме сигурни“, изјави за ДВ Бен Хоџис, поранешен командант на американските трупи во Европа. „Многу повеќе работи ќе треба да се случат во наредните денови“.

Зошто е важен Херсон?

Херсон е најголемиот украински град заземен од руските трупи по почетокот на инвазијата во февруари.

Од анектираниот Крим, руската армија за само неколку дена успеа да продре далеку на север, да го обезбеди копнениот коридор до Крим и да заземе голем дел од украинската територија покрај Азовското и Црното Море.

Таа област има големо стратешко значење.

Од една страна преку тамошните пристаништа се извезува украинска стока, а од друга страна Крим некогаш се снабдуваше со свежа вода од таму, од најголемата украинска река Днепар.

Loading...

Украина го прекина тоа снабдување по руската анексија на Крим во 2014 година, а сега руската армија воспостави проток на вода од Днепар до Крим преку еден канал.

Поранешен американски генерал: Вистинско време и место

Со недели се шпекулира за можна украинска контраофанзива на југот на земјата.

„Претседателот нареди враќање на крајбрежните области“, рече украинскиот министер за одбрана Олексеј Ресников во интервју за британски „Тајмс“ во јули.

Дали таа офанзива започна сега или не? Се чини дека тајмингот е поволен.

„Ако Украина навистина започне офанзива, таа го избра вистинскиот момент и вистинското место“, вели поранешниот американски генерал Хоџис.

Со помош на западното оружје, како што се американските повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, украинската армија успеа да го уништи или попречи транспортот на главните рути за снабдување на руските единици на десниот брег на реките Днепар кај Херсон.

Самиот град Херсон е на десниот брег, а руската армија тешко може да испрати таму засилување.

Сателитските снимки ги потврдуваат извештаите на украинската војска за оштетени мостови во близина на Херсон.

Loading...

Цел на ракетни напади со системите ХИМАРС се и руски командни структури, додава Хоџис.

Приближувањето на зимата го става Киев под притисок

Владата во Киев е под двоен притисок. Најавената офанзива на југ предизвика големи очекувања кај населението. Кај народот постои копнеж за воен успех.

„Киев е под притисок армијата не само да ја брани земјата, туку и да нападне“, ми рече воениот експерт Бредли Бауман од Американскиот институт ФДД.

Тоа е разбирливо, со оглед на страдањата на населението, пишува ДВ.

Дополнително, наскоро би можел да помине и поволниот временски период. Набљудувачите во Украина и на Запад проценуваат дека Москва ќе испрати дополнителни воени сили во областа.

Веќе има извештаи за преместување на единици. Покрај тоа, во тек се подготовките за „референдум“, со кој Русија сака да ја оправда анексијата на јужните украински области – слично како што направи на Крим.

Loading...

Оваа офанзива е „значително поголема“ од претходните акции, нагласува за ДВ британскиот воен експерт Џастин Крамп.

„Таа може да одговара на она што го сакаше украинскиот претседател. Украина планираше да оствари воени придобивки во Херсон пред Русија да одржи „референдум“ таму во септември. На крајот на краиштата, студеното и дождливото време кон крајот на есента може да ја отежне украинската офанзива“.

Во јуни, претседателот Зеленски, говорејќи преку видео врска на состанокот на групата Г7 во Елмау, Германија, рече дека би сакал да ја заврши војната пред почетокот на зимата.

Кога новинарот на ДВ го праша за тој рок кон крајот на август, тој избегна јасен одговор.

Суштината на неговата порака беше дека Украина е решена да се брани и не е заинтересирана за преговори со Русија по секоја цена.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.