Далај Лама му напиша на новиот крал Чарлс

Сподели со своите пријатели

Далај Лама ја изрази својата „длабока тага“ поради смртта на кралицата во писмо до новиот британски крал Чарлс, во кое му кажува дека неговата мајка „водела живот полн со смисла“.

Loading...

„Се сеќавам дека видов фотографии од нејзиното крунисување во списанијата кога бев млад човек во Тибет. Нејзиното владеење како монарх со најдолг стаж во Британија беше прослава, инспирација и чувство на континуитет за толку многу луѓе“, напиша Далај Лама.

„Вашата мајка живееше значаен живот со достоинство, силно чувство за услуга и топло срце, квалитети кои сите треба да ги негуваме“, се вели во писмото.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.