Британската влада ќе објави нова дефиниција за екстремизам

Сподели со своите пријатели

Британската влада во четврток објавува нова дефиниција за екстремизмот како одговор на ерупцијата на злосторства од омраза против Евреите и муслиманите по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, и покрај предупредувањата дека може да ја загрози слободата на говорот.

Loading...

Новата дефиниција наведува дека екстремизмот е „промоција или унапредување на идеологија заснована на насилство, омраза или нетолеранција“, чија цел е да ги уништи основните права и слободи, како и да ја поткопа либералната парламентарна демократија во Обединетото Кралство.

На тоа му претходеше обраќањето на премиерот Риши Сунак до нацијата по пропалестинските протести во Лондон, каде беа уапсени поради антисемитизам, како и изолирани инциденти на насилство.

Сунак рече дека британската мултиетничка демократија намерно се поткопува и од исламистичките и од екстремно десничарските екстремисти и дека треба да се направи повеќе за да се реши проблемот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Антисемитските инциденти се зголемија за 147 отсто во 2023 година, на рекордно ниво, поттикнати од нападите на 7 октомври, според Community Security Trust, добротворна организација која ги штити еврејските заедници во Обединетото Кралство.

Тел Мама, група која ги следи антимуслиманските инциденти, минатиот месец објави дека злосторствата од омраза врз муслиманите исто така се зголемиле за 335 отсто од нападот минатиот октомври.

„Денешните мерки ќе обезбедат владата ненамерно да не им даде платформа на оние кои имаат намера да ја поткопаат демократијата и да им ги ускратат на другите луѓе нивните основни права“, рече Мајкл Гоув, секретар на заедниците кој го предводеше процесот на изготвување на новата дефиниција за екстремизмот.

„Ова е прва од серијата мерки за борба против екстремизмот и заштита на нашата демократија“, рече тој.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Велика Британија веќе забранува групи за кои смета дека се вклучени во тероризам, а поддршката или членството во овие организации е кривично дело.

Милитантната палестинска група Хамас е меѓу 80-те забранети меѓународни организации.

Групите идентификувани како екстремистички по „ригорозната“ проценка во текот на следните неколку недели нема да бидат предмет на никакво дејство според кривичното право и сепак ќе им биде дозволено да одржуваат протести.

Но, владата нема да им обезбеди никакви средства или друг облик на ангажман.

Во моментов ниту една група не е официјално дефинирана како екстремистичка според претходната дефиниција која беше во сила од 2011 година.

Во интервјуто во неделата, Гоув рече дека некои неодамнешни големи пропалестински маршеви во центарот на Лондон биле организирани од „екстремистички организации“ и дека тие ќе ја изгубат јавната поддршка доколку се знаат организаторите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Уште пред да биде објавена новата дефиниција за екстремизам, критичарите предупредуваа дека тоа може да биде контрапродуктивно.

Надбискупот од Кентербери, духовниот поглавар на Англиканската заедница, Џастин Велби во средата предупреди дека новата дефиниција ризикува дополнителни поделби.

Loading...

Велби и надбискупот од Јорк, Стивен Котрел, во заедничката изјава во вторникот рекоа дека „ризикува непропорционално таргетирање на муслиманските заедници, кои веќе се соочуваат со зголемено ниво на омраза и злоупотреба“.

„Тоа може да го поткопа големото богатство на оваа земја – слободата на говорот и способноста да се изрази силно несогласување“, изјави Велби за радио Би-Би-Си во средата.

Повеќе од 50 преживеани од исламистичките напади во Британија, исто така, потпишаа писмо во кое предупредуваат дека е „неодговорно“ некои политичари да ги поистоветуваат екстремистите со „огромното мнозинство британски муслимани кои го осудуваат таквото насилство“.