Анкара размислува да купи руски ловци Су-57

Турција би можела да размисли за купување руски борбени авиони Су-57 доколку американскиот Конгрес не и дозволи на Анкара да купи американски повеќенаменски ловци Ф-16, пренесува Танјуг. Loading… Во написот објавен денеска во истанбулскиот дневен весник Милиет, близок до турските власти, се вели дека Анкара побарала од Вашингтон да ја … Continue reading Анкара размислува да купи руски ловци Су-57Прочитај повеќе