Пјонгјанг отвора музеј во чест на 10-годишното владеење на Ким Џонг Ун (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја го пофали лидерството на Ким Џонг Ун во развојот на нуклеарно оружје како дел од „достигнувањата на неговото бесмртно лидерство“ прикажани во новоотворената сала на музејот на Корејската револуција по повод неговите 10 години на чело на владејачката Корејска работничка партија. (WPK).

Loading...

Се верува дека Ким ја презеде власта кога беше назначен за врховен командант откако неговиот татко Ким Џонг-Ил почина во декември 2011 година.

Во понеделник се навршуваат десет години откако помладиот Ким беше избран за врвен партиски и државен лидер. Семејството Ким во текот на својата историја владее со еднопартиска држава.

Северна Кореја отвори нова изложбена сала во Големиот музеј на корејската револуција, прикажувајќи фотографии и видеа од главните „достигнувања на бесмртно лидерство“ на Ким од неговото ветување дека ќе изгради одговорна држава со нуклеарно оружје на конгресот на владејачката Лабуристичка партија во мај 2016 година, објави Централна новинска агенција (КЦНА).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 34 загинати во лизгање на земјиште во Колумбија

 

 

Говорејќи на националниот митинг во неделата, Чое Рионг Хае, член на претседателството на Политбирото на Централниот комитет на Корејската работничка партија и еден од највисоките функционери на Ким, го пофали севернокорејскиот лидер како „надарен мислител и теоретичар, извонреден државник и неспоредливо голем командант. ”

Loading...

Со овие настани започна неделата, која во петок ќе го одбележи 110-годишнина од раѓањето на Ким Ил Сунг, основачот на Северна Кореја и дедо на Ким Џонг Ун.

Музејот, исто така, изложи писмо напишано од Ким во ноември 2017 година за да изјави дека земјата го завршила развојот на „државна нуклеарна сила“ по тестирањето на нова интерконтинентална балистичка ракета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија очекува рекорден род на пченица

Комерцијалните сателитски снимки покажуваат дека севернокорејските војници тренираат за воена парада што би можела да се одржи оваа недела.

Аналитичарите, исто така, велат дека има знаци дека Северна Кореја би можела да го покаже својот нов интерконтинентален балистички проект (ICBM) по повод годишнината.

Загриженоста се зголеми во Сеул, Токио и Вашингтон минатиот месец бидејќи Пјонгјанг спроведе целосен тест за ICBM за прв пат од 2017 година.

Исто така минатата недела, Пјонгјанг се закани дека ќе ја таргетира Јужна Кореја со „нуклеарни боеви глави“ доколку биде нападната.

 

Loading...

 

Чое го нарече Ким „неспоредлив патриот и голем бранител на мирот“, бидејќи тој ја направи Северна Кореја „целосна воена сила опремена со сите моќни физички средства за самоодбрана“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фајзер и Бионтек: Судот ќе ја отфрли тужбата на Модерна за патент на вакцината

Под водство на Ким, Северна Кореја изврши четири од нејзините шест нуклеарни тестови и разви масивни интерконтинентални балистички ракети (ИЦБМ) за кои аналитичарите веруваат дека можат да погодат која било цел во САД.

И покрај невидените тешкотии, Ким отвори нова ера за Северна Кореја како моќна социјалистичка нација која напредува и напредува на самодоверба, рече Чое.