Анкара размислува да купи руски ловци Су-57

Сподели со своите пријатели

Турција би можела да размисли за купување руски борбени авиони Су-57 доколку американскиот Конгрес не и дозволи на Анкара да купи американски повеќенаменски ловци Ф-16, пренесува Танјуг.

Loading...

Во написот објавен денеска во истанбулскиот дневен весник Милиет, близок до турските власти, се вели дека Анкара побарала од Вашингтон да ја одобри продажбата на 40 авиони, повеќенаменски Ф-16 Блок 70 и 80 и 70 борбени авиони за надградба на основната верзија на Ф. -16 борбени авиони.кои веќе се во употреба во турските воздухопловни сили, пренесува ТАС С.

Доколку барањето не биде одобрено, Анкара ќе бара алтернативни решенија, вклучително и купување на руски воени авиони Су-57.