Астронаут со совет до сите што сега се чувствуваат заробени дома

Сподели со своите пријатели

Крис Касиди е во карантин – но за астронаутите на НАСА кои се подготвуваат да полетуваат за Меѓународната вселенска станица, тоа е само дел од рутината.

Loading...

Пандемија или не, астронаутите се секогаш изолирани две недели пред лансирањето за да се осигурат дека тие не носат несакани бактерии до вселенската станица, а овој процес НАСА го нарекува „здравствена стабилизација“.

СВЕТОТ НАВИВА ЗА НИВ: Љубов во време на самоизолација (ВИДЕО)

Вселенската агенција исто така соопшти дека размислува да ги тестира Касиди и неговите членови на екипажот на СОВИД-19 пред полетувањето, за секој случај.

Овој капетан на американската морнарица и поранешен оперативец на морнарицата ќе им се придружи на космонаутите Анатолиј Иванин и Иван Вагнер на руската ракета Сојуз, која ќе ги лансира до МСС.

Триото ќе живее и работи на вселенската станица шест месеци како дел од Експедицијата 63, командувана од Кесиди. Ова ќе биде трето патување на Касиди во вселената, откако забележа вкупно 182 дена во орбитата за време на летот во вселенскиот шатл во 2009 година и престојот во МСС четири години подоцна, пишува Националната географија.

Бабички не сакале сами во изолација: Одлучиле да живеат заедно, а од залихи имаат вино (ВИДЕО)

Во интервју преку телефон, Касиди рече дека подготовките за лансирање среде пандемија не се разликуваат, а карантинот за нив како членови на екипажот бил многу сличен на она што го навикнал на изолација. Она што за него е чудно е фактот дека остатокот од светот е исто така во карантин.

Loading...

Оваа социјална дистанца што сега ја доживуваат луѓето, натера многумина да работат од дома за прв пат, вели Кесиди.

Тој забележува дека Меѓународната вселенска станица е секако најекстремната околина на работа од дома.

Сите купуваат тоалет за изолација, Американците оружје

И за сите вас кои ви е тешко да се изолирате, овој астронаут со искуство во карантин има совети.

„Мислам дека поставувањето рутина е најважно. Ние немаме друг избор во врска со оваа работа. Луѓето за контрола на мисијата ни кажуваат каква ќе биде таа рутина. Но, ова го доживеав при регрутирање во војска. За време на моето време во морнарицата, исто така имаше периоди без оперативни активности и откривме дека е навистина здраво за групата да остане во нормална рутина“, заклучува Кесиди.


Leave a Reply