6 симптоми со кои телото ви кажува дека претерувате со кафето

Сподели со своите пријатели

Статистиката покажува дека едно лице пие во просек по 3 шолји кафе на ден и ова е само еден од доказите дека современиот свет не може да живее без овој магичен пијалак.

Loading...

Покрај позитивните ефекти што ги има врз нашето здравје, кафето има негативни ефекти врз организмот.

Намирница која може да ве разбуди побрзо од кафето

Многу е важно да не претерувате со овој пијалак, а потоа да ги прочитате и знаците како телото ви покажува дека треба да го намалите внесувањето на кафе.

1. Имате проблем со стомакот

Кафето има лаксативно дејство. Помага во ослободување на хормонот кој ги забрзува процесите во желудникот и цревата.

Премногу кафе може да доведе до дијареја, па доколку имате проблеми со желудникот, време е да го намалите дневниот внес.

Покрај „будењето“ откриена уште една делотворност на кафето

Loading...

2. Кога претерате кафе, следниот ден може да се чувствувате уморни

Да, кафето го стимулира вашиот нервен систем како резултат на кофеинот и ги зајакнува психичките вештини за 11-12 проценти.

Некои студии покажаа дека денот после конзумирање премногу кафе може да почувствувате многу замор.

Намалувањето на кафето на две чаши на ден ќе го неутрализира овој ефект.

Дали кафето навистина протерува?

3. Анксиозност

Големи количини кафе може да предизвикаат вознемиреност и анксиозност.

Кафето е активатор за ослободување на адреналин што може да влијае на вашето однесување.

Loading...

Ако забележите дека сте нервозни, добра е идејата да ја намалите потрошувачката на кафе.

4. Несоница

Кофеинот ве одржува будни, но во исто време може да ви пречи и на добриот сон.

Истражувачите откриле дека високите дози на кофеин можат да го продолжат времето што ви треба за да заспиете.

8 идеи како да ја искористите правилно и целосно секоја шолја кафе

5. Забрзано чукање на срцето и тегоби

Забрзаната работа на срцето е многу честа појава. Констатирана е кај млади луѓе кои пијат многу кафе затоа што кофеинот го зголемува пулсот.

Пиењето кафе не се препорачува за лица кои имаат проблем со висок притисок и тахикардија.

Loading...

6. Метаболизмот се забрзува и станувате зависни

Кофеинот е додаток кој го забрзува губењето на тежината. Студиите покажаа дека кофеинот го забрзува метаболизмот за 3 до 11 проценти.

7 причини зошто треба консумирате кафе

Проблемот е во тоа што многу луѓе, па дури и оние кои се нетолерантни на кофеинот, стануваат зависни од кафе додека го намалуваат внесот на течности што му се потребни на организмот.


Leave a Reply