Зошто Русија се повлече од Харков?

Сподели со своите пријатели

Повеќето воени аналитичари во Русија имаат тенденција да ја минимизираат важноста на напредувањето на Украина на источниот фронт, сметајќи го за моментален и привремен.

Loading...

Во услови на спротивставени руско-украински читања и оценки за случувањата на Харковскиот фронт, руските набљудувачи сè уште се обидуваат да го објаснат ненадејниот украински напредок од една страна и позадината на одлуката на руското Министерство за одбрана да ги прераспореди и прегрупира своите сили во близина на Доњецк, очигледно како подготовка за битките за резолуција за Донбас.

Во таква атмосфера, руските медиуми се повеќе се фокусираат на загубите нанесени на украинските сили, додека западните медиуми се преокупирани со приказни за тоа што тие го сметаат за украинско достигнување во преземањето области кои претходно биле под контрола на Руските сили, пишува Ал Џезира Балканс.

Престројување на силите

По неколку дена без официјален руски коментар за настаните во северниот воен округ кон Харков, каде што се водеа жестоки борби во близина на градовите Балаклија, Изум и Купјанск, руското Министерство за одбрана објави дека „со цел да се постигнат наведените цели од специјалните воени операции за ослободување на Донбас, беше донесена одлука за прегрупирање на руските трупи во регионите Балаклија и Изум со цел да се интензивираат напорите во правец на Доњецк“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Советот на Руската Федерација ја ратификуваше анексијата на четири украински региони

Што се однесува до претседателот на Чеченската Република, Рамзан Кадиров, за прв пат од почетокот на војната со Украина, тој зборуваше за „грешки“ и ја опиша ситуацијата како „интересна“, но вети дека ќе ги врати сите градови над кои Украинските сили ја вратија контролата.

Повеќето воени аналитичари во Русија имаат тенденција да ја минимизираат важноста на напредувањето на Украина на источниот фронт, сметајќи го за моментален и привремен.

Според нив, интересна е „вревата“ што ја кренаа украинските и западните медиуми за тоа дека Русија наидува на потешкотии во снабдувањето со муниција, иако има свои производствени капацитети.

Од друга страна, тие воопшто не се загрижени за Украина, која е целосно зависна од странски, па дури и советски залихи, велат тие.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот мора да стане свесен за новата реалност

Воениот аналитичар Евгениј Домин вели дека повлекувањето на руските сили било намерно со цел да се фокусира нивното внимание на области со слаба концентрација, отфрлајќи ги тврдењата дека има длабока промена во „филозофијата“ на борбените тактики.

Тој смета дека овие мерки на крајот ќе помогнат да се изврши поефикасен напад во иднина, што украинските вооружени сили не го очекуваат.

Тој нагласи, во изјава за Ал Џезира, дека понекогаш е неопходно да се направи чекор назад за да се придвижи напред, бидејќи повлекувањето беше неопходно за зајакнување на ранливите задни линии во други области.

Според него, целта на овој напад била да се туркаат руските единици што подалеку од Харков.

Главната битка сѐ уште е за Донбас

Истовремено, украинскиот експерт Александар Дудчак смета дека следната фаза од воените операции ќе биде поинтензивна, а руските сили ќе посветуваат сè поголемо внимание на „минималниот успех на терен“ што може да го постигне Киев, бидејќи тоа е важно за одржување на висок морал меѓу војниците и граѓаните.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Аналена Бербок го обвини Путин за терор

Дудчак смета дека Киев ќе се соочи со големи компликации во „консолидирањето на својата позиција“ во областите што ги контролира, поради природните и географските услови со кои ќе треба да се справи во наредните месеци, иако Москва не ги разгледува областите над кои Украина ги поврати контрола значајна за неа, како што рече.

Тој исто така посочува дека треба да се земе предвид дека украинските вооружени сили претрпеа големи загуби во опрема и персонал, а активното движење на амбулантни возила во украинските градови, вклучително и Киев, според него, укажува на оптоварувањето на болниците лоцирани во близина на фронтот.

Тој заклучи дека главната битка и „најтешката“ цел е да се преземе целосна контрола над регионот на Донбас, што веројатно ќе се случи до есента оваа година.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.