Зеленски: Ситуацијата во градот Бородјанка е многу полоша отколку во Буча

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, предупреди дека ситуацијата во градот Бородјанка е „многу полоша“ отколку во блискиот Буча.

Loading...

Додека Украина се подготвува за нови напади на истокот, лидерот на нацијата издаде ново и вознемирувачко предупредување до населението.

 

Украина: Имаме 7.000 загинати руски војници во фрижидерите, Русија не сака да ги земе

 

Тој рече дека ситуацијата во градот Бородјанка, на околу 80 километри северозападно од Киев, е можеби уште полоша од онаа во Буча, која беше во фокусот на меѓународната огорченост во последните денови.

Потсетуваме, во Буча беа откриени бројни трупови на цивили, а постои сомневање дека руските војници извршиле ужасни злосторства пред да се повлечат од тоа подрачје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц го предупреди Западот: „Овие две земји се најголемата закана“

Зеленски посочи дека состојбата во Бородјанка е многу полоша.

Loading...

 

„Русите го напуштија регионот Суми, но оставија многу мини“, тврди гувернерот

 

Во говорот објавен на Фејсбук, тој рече: „Започна работата на чистење на урнатините во Бороѓанка, таму е многу полошо. Има уште повеќе жртви на руските окупатори“.

Тој не даде повеќе детали, но стравува дека во нападите загинале стотици луѓе. Според светските медиуми, досега од под урнатините се извлечени 26 тела.

Ваквата оценка се поклопува со тврдењата на Би-Би-Си и другите медиуми кои таму останаа неколку дена.

 

Русија призна „значителни загуби на војници“, Песков: Огромна трагедија за нас

Loading...

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нови закани во Шпанија: Полицијата заплени три коверти адресирани до конзулатите на Украина

Дописникот на Би-Би-Си Џереми Боуен во средата напиша дека од неколкуте градови северозападно од главниот град Киев, вклучувајќи ги Буча и Ирпин, најголемата штета е нанесена на Бородјанка.

„Уништувањето во центарот на Бородјанка е најлошо во однос на неговата големина што сум го видел во кој било од градовите околу Киев, вклучително и Бучи и Ирпин, околу кои се водеше многу борба“, рече тој.