Макрон: Франција е подготвена да биде гарант за мирот во Украина

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека неговата земја е подготвена да биде гарант на мировниот процес во Украина откако ќе дојде до прекин на огнот.

Loading...

– Во одреден момент ќе биде прогласен прекин на огнот, ќе биде неопходно да се изгради мир. Тоа не може да се направи без гарант, на крајот на краиштата, имаше повици Франција да биде еден од гарантите – изјави Макрон за денешното издание на „Паризиен“, пренесува ТАС С.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кои делови на Украина сака Путин да ги припои кон Русија?

 

Австралија испраќа четири оклопни возила Bushmaster во Украина

 

Тој нагласи дека е подготвен да ги продолжи преговорите со неговиот руски колега Владимир Путин, бидејќи ќе му помогне на Париз „да го одржи статусот на преговарач“.

– Ова е моја должност. Иако не верувам дека ќе има резултати до средината на мај, сепак разговорите ќе бидат корисна подготовка за мирот што ќе следи – посочи Макрон.

 

Loading...

Руските сили се повлекле од северна Украина во Белорусија и Русија

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Францускиот претседател додаде дека обрнува внимание на прашањето за хуманитарните коридори, особено споменувајќи ја ситуацијата во Мариупол.

Според Макрон, руската страна многу јасно ја отфрлила понудата на Франција да ја спроведе својата хуманитарна операција во Мариупол, во соработка со Грција и Турција.