06.06.2019 09:29

За овие 10 здравствени проблеми јаболковиот оцет е совршено решение


Опаѓање на косата

Доколку имате ваков проблем, јаболковиот оцет може да ви помогне. Полн е со нутриенти и ја регулира pH вредноста на кожата на главата. Исто така, се покажало дека доведува до задебелување на влакната и ги отстранува мртвите клетки од кожата кои можат да го спречат растењето на косата, а помага и против првут.

loading...

Астма

Доколку имате проблем со дишењето, покрај редовната терапија, можете да користите јаболков оцет како природен лек кој може дополнително да помогне.

Стави оцет и сода бикарбона во судоперот, кога ќе видите што се случи и сами ќе го сторите истото (ВИДЕО)

Кашлица

Сувата кашлица е болна и иритантна. Доколку барате природен лек, јаболковиот оцет може да ви помогне.

Дијареја

Јаболковиот оцет е одличен за овој проблем и делува како антисептик, па се бори со бактериите кои можат да предизвикаат дијареја, а големото количество на пектин ја ублажува иритацијата на цревата. Се препорачува мешавина од две лажици оцет во 250 мл вода, три пати дневно.

ЧУДОТВОРЕН МЕЛЕМ: Рецепт за лекување проширени вени (ВИДЕО)

loading...

Несоница

Ако не можете да спиете, напијте се мешавина од една лажица јаболков оцет и 250 мл вода пред да си легнете.

Вртоглавица

Искуството покажало дека може да помогне при вртоглавица, а се претпоставува дека е тоа заради влијанието врз крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта.

Инфекција на увото

ПОмешајте јаболков оцет, алкохол и вода во еднакви делови. Натопете парче вата во оваа мешавина, ставете ја во увото да отстои пет минути, потоа извадете ја и легнете така за да може течноста да истече од увото. Убаво исушете го увото.

Свештеникот кој 20 години го проучувал Алое Вера тврди дека ракот е излечлив, а ова е рецептот!

Егзем

Пијте три пати дневно две лажици јаболков оцет со лажица мед во чаша вода или мачкајте на кожата мешавина од пола чаша вода и една лажица јаболков оцет.

Уморни и болни очи

loading...

Ако имате проблем со очите, пијте три пати дневно мешавина од две лажици оцет, две лажици мед и 250 мл вода.

Главоболка

Јаболковиот оцет може да ги ублажи мигрените и главоболките. Пробајте и уверете се.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments