Xiaomi создаде робот кој самостојно оди и донесува одлуки (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi го претстави еден од своите најамбициозни проекти досега – робот со големина на човекот кој може да оди, да држи предмети, да донесува одлуки и да ги разбира човечките емоции.

Loading...

Иако сѐ уште е прототип, кинеската марка се надева дека наскоро ќе може да го донесе на пазарот.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дип фејк порнографијата станува кривично дело во Англија и Велс

 

Роботот е висок 177 см и тежок 52 килограми. Се движи со брзина од 3,6 km/h, а го гледа светот благодарение на вградениот OLED екран со камери и микрофони.

Роботот може да „чита“ и емоции и да идентификува над 45 човечки изрази и 85 феномени во животната средина.

Вештачката интелигенција му помага да учи од своите грешки.

Loading...

 

 

Целта на компанијата е уште повеќе да го подобри роботот, за да биде подготвен за секакви временски услови, а се надеваат дека ќе може да го замени човечкиот труд во одредени сегменти.

Производството чини околу 90.000 евра, но од Xiaomi се надеваат дека трошоците ќе се намалат и дека роботот ќе се најде на пазарот по многу поприфатлива цена.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

Xiaomi тврди дека CyberOne може да ги разбере човечките емоции, како и да создаде 3D реконструкција на околината.

Постои и модул за длабинско прегледување „Mi-Sense“, кој е интегриран во алгоритмот за интеракција со вештачка интелигенција.

„Со цел да комуницира со светот, CyberOne е опремен со MiAI модул за препознавање на семантиката на околината, како и MiAI мотор за препознавање гласовни емоции. Ова му овозможува да препознае 85 видови звуци од околината и 45 класификации на човечките емоции“, според Xiaomi.

Loading...