„Вжарено сонце“: Русија го користи најновиот повеќекратен ракетен систем (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Руската војска во регионот Харков го користи својот најнов повеќекратен ракетен систем, оружје што може да се опише како „огромен пламен фрлач“.

Loading...

Претставник на руската безбедност изјави за државната новинска агенција Тасс дека Русија го истрелала својот најнов повеќекратен ракетен систем врз украински цели во регионот Харков.

 

Лавров: Донбас е приоритет, другите територии можат сами да одлучат

 

Украина ги потисна руските сили од предградијата на Харков, друг град што во неделата го посети претседателот Володимир Зеленски.

Претходно Русија потврди дека користела ракети TOS-1 Solntsepyok („Жешко сонце“) против цели во Донбас, каде што украинските сили се под постојано, интензивно бомбардирање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина укинува уште ковид мерки

 

Loading...

Гајдар: Руските трупи влегоа во предградијата на Северодонецк

 

TOS-1 е исто така термобаричен, со дострел до 10 километри. Производителот на TOS-2 Rostec вели дека TOS-2 има поголем дострел, подобро автоматско таргетирање и поголема разновидност. Ракетите ТОС-2 се носат на оклопен камион, а не на тенковска шасија.