Водач на полигамна група во Аризона имал 20 сопруги, повеќето малолетни

Сподели со своите пријатели

Семјуел Бејтман, водач на мала полигамна група во близина на границата меѓу американските сојузни држави Аризона и Јута, кој беше уапсен во август, според новите документи на федералниот суд имал најмалку 20 сопруги, повеќето малолетни, објави АП.

Loading...

Новите документи на федералниот суд покажуваат и дека Семјуел Бејтман ги казнувал следбениците кои не го третирале како пророк, наведува американската агенција.

Семјуел Бејтман е поранешен член на Фундаменталистичката црква на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни, сè додека не ја напуштил за да основа своја мала група.

Тој бил финансиски поддржан од машки следбеници кои се откажале од сопствените сопруги и деца за да бидат сопруги на Бејтмен, се вели во документот на ФБИ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Уапсени 1.800 мажи затоа што стапиле во брак или договориле брак со девојчиња

Судскиот документ поднесен на 2 декември дава нов увид во тоа што откриле истражителите во случајот, кој првпат стана јавен во август.

Обвинувања и против жените

Тоа уследи по обвиненијата за киднапирање и попречување на гонење против три од сопругите на Бејтмен – Наоми Бистлајн, Дона Барлоу и Морета Роуз Џонсон.

Бистлајн и Барлоу треба да се појават пред федералниот судски суд во Флагстаф на 7 декември, додека Џонсон треба да биде екстрадиран од државата Вашингтон.

Loading...

Жените се обвинети дека избегале со осумте деца на Бејтмен, кои беа пронајдени стотици милји подалеку во Спокејн, Вашингтон минатата недела.

Ниту една од девојките сместени во државен притвор во Аризона не открила дека биле сексуално злоупотребувани од Бејтмен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Група сенатори го повикаа Бајден да ја одложи продажбата на авиони Ф-16 на Турција

Семјуел Бејтман беше уапсен во август во Флагстаф и пуштен на слобода, но повторно беше уапсен и обвинет за попречување на правдата во федералната истрага за тоа дали децата биле транспортирани преку државните линии за сексуална активност.

Судските записи велат дека Бејтмен (46) се занимавал со трговија со деца и полигамија, но ниту едно од сегашните обвиненија против него не се однесува на тие наводи.

Полигамијата е нелегална во Аризона, но во 2020 година беше дозволена во Јута, потсетува АП.