Во Калининград започна борбената обука на руските резервисти

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана во Москва денеска соопшти дека воените резервисти мобилизирани во областа на руската енклава Калининград започнале борбена обука во базата на руската балтичка флота.

Loading...

Сите мобилизирани ги исполнуваат стандардите за гаѓање со мало оружје.

Дополнително, граѓаните повикани од резерватот ги обновуваат своите оперативни знаења и знаења за одржување на оружје, воена и специјална опрема, соопшти Министерството, пренесува Ројтерс.

Калининград е енклава меѓу Полска и Литванија, дом на проектили способни да носат атомски боеви глави, Балтичката флота и десетици илјади војници.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.