Во Белорусија, на границата со Украина, е формиран нов противвоздушен ракетен полк

Сподели со своите пријатели

Во Белорусија е формиран нов противвоздушен ракетен полк, кој ќе биде распореден во градот Лунинец, во регионот Брест, соопшти републичкото Министерство за одбрана.

Loading...

„За време на формирањето на полкот, посебно внимание беше посветено на создавање на модерна воена инфраструктура и образовна и материјална база, на опремување на удобни места за сместување на персоналот, на прашања за социјална сигурност на воениот персонал и нивните семејства“, се вели во соопштението на наведува белоруската армија.

Министерот за одбрана Виктор Хренин во четврток ќе ја посети новоформираната воена единица во Луњенец, пренесува Спутник.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко ја помилува девојката на опозицискиот блогер Роман Протасевич