Во Бангладеш и Непал, новогодишни прослави по двегодишна пауза (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

По двегодишна пауза, илјадници луѓе во Бангладеш и Непал денеска ја прославија својата Нова Година со шарени паради и музички изведби, бидејќи пандемијата на корона од корона вирусот стивна и животот се врати во нормала.

Loading...

Во главниот град на Бангладеш, Дака, луѓе облечени во традиционална црвена облека влегоа во бенгалската 1429 година. Тие маршираа, пееја и танцуваа во кампусот на Универзитетот во Дака и универзитетскиот парк Рамна.

 

И Трамп руската инвазија ја нарече геноцид

 

Слични поворки беа организирани и во други делови на Дака и на други места во земјата, но тие прослави беа во втор план бидејќи мнозинството муслимански Бангладеш го слави месецот на постот Рамазан.

Денеска е национален празник во Бангладеш, кој има 160 милиони жители.

Бенгалскиот календар е создаден за време на императорот Могал Акбар во 16 век со комбинирање на исламските и соларните хинду календари за да се олесни наплатата на даноците на земјиштето.

Loading...

 

Германската полиција уапси четири лица кои планирале да киднапираат министер

 

Свеченостите не се одржуваа во последните две години поради пандемијата.

Во Непал, по двегодишна пауза поради пандемијата, денеска беше прославена 2079 година со посети на хинду храмови и будистички светилишта, каде семејствата се молеа за просперитет и среќа.

Минатогодишната прослава беше забранета поради зголемениот број на заболени од коронавирус, а претходната година луѓето останаа дома поради мерките за ограничување на движењето.

 

Германската полиција уапси четири лица кои планирале да киднапираат министер

Loading...

 

Непалското Министерство за здравство објави само 19 нови случаи во средата и нема смртни случаи од Ковид-19.

 

https://youtu.be/HVBELuMhEdY