Витаминот Д, поважен во зима отколку во лето, а ова се знаците на негов недостаток во организмот

Сподели со своите пријатели

Во лето, додека сонцето пријатно не грее, кожата апсорбира витамин Д, додека во зима кога ни треба многу повеќе за да го одржиме имунитетот, сонцето го нема. Што да правиме?

Loading...

Во текот на зимските месеци постои ризик од недостаток на витамин Д во организмот затоа што се апсорбира преку кожата во најголема мерка преку изложеност на сончеви зраци. Покрај сонцето, риба, печурки и млечни производи се извор на овој витамин.

Скоро и да нема витамин Д во телото, се смалила за 20 сантиметри, а коските и пукаат

Витаминот Д е од суштинско значење за коските, но и за зајакнување на имунитетот како целина.

Оваа хранлива материја игра важна улога во здравјето на гастроинтестиналниот систем, го намалува воспалението и со тоа го намалува ризикот од Крохнова болест и цревниот синдром, пишува Инверс.

Во текот на зимата сме изложени на повеќе инфекции и поминуваме помалку време на свеж воздух, што има лошо влијание врз имунитетот и синтезата на витамин Д.

Затоа, во постудените месеци, важно е да се посвети посебно внимание на внесот на оваа хранлива материја во организмот.

Како и ноктите, и косата предупредува на сериозни здравствени проблеми

Loading...

Покрај тоа што ја користите секоја можност да останете на сонце, во зимските месеци треба да јадете повеќе мрсна риба – туна, лосос, есетра, печурка и редовно да консумирате млечни производи.

Кога станува збор за додатоци во исхраната, не е добра идеја да земате кој било од овие додатоци, без оглед на тоа што може да се добие без рецепт на лекар. Ако се сомневате дека нешто ви недостасува во вашиот организам, најдобро е да направите тест на крвта, а потоа да земете додаток.

Имено, витаминот Д може да се предозира, а последиците, иако во ретки случаи, можат да бидат опасни по здравјето, па дури и фатални.

7 моќни предности на киселата зелка

Хроничен недостаток на витамин Д се манифестира преку слаби коски. Кај деца, тоа е обично рахитис, а кај возрасни е остеомалација.

Рахитските коски се недоволно развиени и деформирани коски и слаби заби, додека остеомалазија значи меки и кршливи коски, слабост на мускулите и проблеми со бубрезите.

Недостатокот на витамин Д исто така може да доведе до висок крвен притисок, хроничен замор и депресија и вознемиреност.


Loading...

Leave a Reply