Веганизмот крие неочекувани опасности!

Сподели со своите пријатели

Британската диетолог Касандра Барнс ја набројува штетата од веганството, цитирана од весникот „Дејли експрес“.

Loading...

Деградирањето од животински производи може сериозно да го оштети здравјето, забележува нутриционистот.

Бебето им умрело од глад зошто родителите вегани го хранеле само со овошје и зеленчук

Специјалистот објаснува дека ненадејните промени во исхраната може да предизвикаат кратко губење на косата. Од приспособувањето на организмот кон мени кое не содржи богати протеини месо и риба, страдаат фоликулите на косата.

„Протеините се едни од најважните состојки за здрава коса. Кератинот – супстанцата, која обезбедува цврстина и структура на влакното, е протеин кој нашето тело го добиваа преку примената на животински производи“, вели Касандра Барнс.

Нутриционистката додава дека оние кои сакаат да ги исклучат животинските протеини од менито треба да набават доволно растителни протеини – од варива, ореви и семки.

Дошол на фестивал за вегани па со заби кинел месо пред нив (ВИДЕО)

Друг ризик поврзан со веганскиот начин на исхрана, е недостатокот на витамин Б12 и калциум, кој се појавува како недостаток во менито на производи од млеко и сирење.

Loading...

Витаминот Б12 е важен за здрав имунолошки систем, а калциумот – за доброто здравје на коските и забите.


Leave a Reply