Урсула фон дер Лајен пристигна во Киев

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во посета на Киев.

Loading...

Таа „твитна“ дека ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмигал.

Вчера, во своето обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен рече дека „Путин нема да успее“ и дека „Европа ќе победи“ и дека ЕУ ќе остане на курсот со своите санкции против Русија. „Санкциите се тука да останат ,” рече таа.

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.